image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan'la Akdeniz'de var olan hesaplaşmasından en azından biraz geri adım atmış gibi görünüyor. Fakat Erdoğan gerilimi arttırmaya karar verirse, Washington ona net bir mesaj gönderecektir. O mesajda, bir ABD Donanması ve uçak gemisine Doğu Akdeniz'de tatbikat yapması emredilebilir.

Washington Examiner yazarı Tom Rogan dün kaleme aldığı analiz yazısında Akdeniz’de olası senaryolara ilişkin bazı değerlendirmelerde bulundu. Rogan, “Şu an olası bir uzlaşmaya varılabilirse, bu çok hoş karşılanacaktır. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği'nin iki NATO üyesi ülkenin savaşmasına kesinlikle çıkarı yok. Ancak Rusya, kesinlikle Akdeniz menfaatine sahip bir ülke. Fakat uzlaşmadan ziyade Erdoğan yeni ve farklı bir tavır seçerse, Amerika'nın bölgeye girmesi gerekebilir” yorumunda bulunuyor. 

“Akdeniz politikası, milliyetçi kimliğin desteğinin kazanılmasına zemin hazırlıyor” 

ABD Nimitz grubu şu anda Umman Denizi’nde ve bölgeye sadece birkaç günlük mesafede. Ancak şu anda olası bir deniz gücü gösterisi, Erdoğan'ı Yunanistan karşıtı politikada daha ileriye götürecektir. 

Türkiye’nin, münhasır ekonomik bölgeye enerji araştırma gemilerini defalarca konuşlandırılmasıyla ağırlaşan duruma karşı Yunanistan, bölgeye izinsiz girişi izlemek için savaş gemileri konuşlandırdı. 

Ancak daha büyük ve daha modern bir donanmaya sahip olan Türkiye, sismik araştırma gemilerine eşlik etmesi için büyük savaş gemisi filoları göndererek yanıt verdi. 

Bu hamle Erdoğan’ın iktidar oyunu. Erdoğan, Yunanistan’a daha güçlü olduğunu ve asla geri adım atmayacağını söylüyor. Bu aynı zamanda Erdoğan için yararlı bir iç mesaj niteliği de taşıyor. Çünkü Türkiye artan ekonomik korkularla boğuşurken Akdeniz politikası, Türkiye'nin milliyetçi kimliğin desteğini kazanmasına da zemin yaratıyor.

“Almanya’nın baskısı ile müzakere konusunda anlaştılar” 

Kendini yeni bir Osmanlı padişahı olarak gören adam, geçici uzlaşma işaretleri de gösteriyor. Almanya'nın baskısına maruz kalan Türk yetkililer en nihayetinde Yunanistan ile müzakerelere başlama konusunda anlaştılar. Yine de Erdoğan ara ara ses tonunu artırmaya devam ediyor. 

Şu an olası bir uzlaşmaya varılabilirse, bu çok hoş karşılanacaktır. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği'nin iki NATO üyesi ülkenin savaşmasına kesinlikle çıkarı yok. Ancak Rusya, kesinlikle Akdeniz menfaatine sahip bir ülke. 

Fakat uzlaşmadan ziyade Erdoğan yeni ve farklı bir tavır seçerse, Amerika'nın bölgeye girmesi gerekebilir. Şu ana dek sadece, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Erdoğan'ı hesaplamasını yeniden gözden geçirmeye teşvik etmek için askeri mesajlara öncülük etti. 

“ABD tahammül edemez” 

Ancak bu yeterli olmayabilir. Mısır'a karşı giderek artan düşmanca söyleminin gösterdiği gibi, Erdoğan'ın cesaretli hissettiği açık. Bir ABD grubunun bölgeye gelişi işleri elbette değiştirecektir. 

ABD uçak gemileri, yükselen Çin ve Rus gemi karşıtı balistik füze sistemleri karşısında yeni bir kırılganlıkla karşı karşıya kalırken, bir uçak gemisi grubu tüm Türk donanmasını Türk saldırı gücünün ötesinde yenebilir. Erdoğan, itiraf etmekten nefret edecek olsa bile bunu biliyor.

Buradaki tercih karşılıklı yarar sağlayan Yunan-Türk diplomasisinin sonucu olmalıdır. Ancak ABD, Erdoğan'ın Doğu Akdeniz'i kendi özel imparatorluk oyun alanına dönüştürme çabasına tahammül edemez.