image

PeyamaKurd - 1-2 Ekim'de Brüksel'de yapılacak AB Zirvesi için üye ülke liderlerine mektup gönderen Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Türkiye ile yapıcı bir diyalog için alan oluşturmayı hedeflediklerini vurguladı.

AB'li lider Michel, Brüksel'de düzenlenecek AB Konseyi Toplantısı öncesinde AB ülkelerinin liderlerine gönderdiği davet mektubunu paylaştı.

Michel, iki günlük toplantının ana odak noktasının Avrupa'nın dünyadaki yeri ve kendi kaderini şekillendirme kapasitesi olacağını belirterek, Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli ile görüş alışverişi yapılacağını, ilk oturumda AB-Çin ilişkilerinin ele alınacağını kaydetti.

“Çin ile daha dengeli politika istiyoruz” 

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve iklim değişikliği gibi küresel zorluklarla mücadelede Çin ile çalışmak istediklerini dile getiren Michel, aynı zamanda Çin ile daha dengeli ve çift taraflı bir ekonomik ilişki istediklerini vurguladı.

Michel mektubunda, ilk oturumun sonunda Belarus'taki durum, Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın zehirlenmesi ve Dağlık Karabağ konusunu ele alacaklarını vurgulayarak, akşam yemeğinin tamamen Doğu Akdeniz'deki durum ve Türkiye ile ilişkilere ayrılacağını belirtti.

“Türkiye ile yapıcı bir diyaloğa alan açtık” 

Öte yandan mektubunda, "Amacımız bölgenin tamamında istikrar ve güvenliği sağlamak için Türkiye ile yapıcı bir diyaloğa alan açmak" ifadesini kullanan Michel, AB üyelerinin egemenliğine saygı duyulmasını hedeflediklerini ifade etti.

Ayrıca bunun ancak Türkiye'nin yapıcı tavır göstermesi halinde mümkün olacağını kaydeden Michel, AB ile üyelerin çıkarlarını korumak için tüm seçeneklerin masada olduğunu paylaştı.