image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Alman siyasetçi Ursula von der Leyen başkanlığındaki yeni Komisyon resmi olarak bugün görevine başladı. 

Bu süre içerisinde beş yıl boyunca görev yapması öngörülen yeni AB Komisyonu'nu bekleyen öncelikli konular ve yeni Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen'ın hedefleri de belirendi. 

AB Komisyonu'nun 100 günlük hedefi

Komisyon Başkanı Leyen’in görevleri arasında şunlar bulunuyor:  

“Avrupa’nın 2050 yılında ilk sıfır karbon üretecek kıta olması öngörülüyor. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, görevinin ilk 100 günü içinde bu hedefe ulaşılması için yapılması gerekenleri içeren bir yasa tasarısı sunmayı planlanıyor. 

Von der Leyen, AB’nin sera gazı emisyonunu azaltma yönündeki hedeflerini önemli ölçüde büyütmek istiyor. Buna göre, 2030'a kadar sera gazı emisyonunun yüzde 55 azaltılması öngörülüyor. Daha önce bu hedef yüzde 40 olarak belirlenmişti. Von der Leyen, karbondioksit vergisi planlamasa da emisyon ticaretini ulaşım ve binaları kapsayacak şekilde genişletmeyi öneriyor. 

“Sığınmacı yükü reformla yeniden dağıtılacak” 

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, tıkanan AB mülteci reformu sürecini yeniden canlandırmak istiyor. Bu plan, sığınmacı kabul eden AB’ye üye ülkelerin üzerindeki "yükün” yapılacak reformla “yeniden dağıtılmasını” içeriyor. 

Von der Leyen, Akdeniz'de sığınmacıların kurtarılması konusunda da kalıcı bir çözüm bulmayı hedefliyor. Bunun yanı sıra, AB’nin dış sınırlarında görevlendirilmesi planlanan memurların sayısının şimdiye kadar öngörülenden daha hızlı bir şekilde artırılması düşünülüyor. Buna göre, AB Sınır Koruma Ajansı Frontex bünyesinde çalışacak memurların sayısı 2027 yerine 2024’e kadar yaklaşık 10 bin artırılacak.”