image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği Devlet Liderleri Zirvesi öncesi basına konuşan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Doğu Akdeniz'de tansiyonun yükselmesini istemediklerini, diyalog ve her türlü durum için AB'nin gerekli araçlara sahip olduğunu söyledi.

AB liderler zirvesi Çin ve Türkiye ana gündem maddeleriyle toplanacak. Liderler toplantı öncesi Doğu Akdeniz sürecini ele aldı. 

Von der Leyen, Doğu Akdeniz'deki gelişmeler konusunda Konsey’in Yunanistan ve Kıbrıs'a desteğini yineleyeceğini belirterek, bölgedeki tansiyonun yükselmesini istemediklerini, diyalog ve her türlü durum için AB'nin gerekli araçlara sahip olduğunu vurguladı.

Komisyon Başkanı Leyen, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile de zirve öncesi telekonferans yöntemi ile iki görüşme gerçekleştirildiğini aktararak zirvede Çin ile ilişkilerin daha detaylı şekilde masaya yatırılacağını belirtti.

Doğu Akdeniz ile ilgili tüm konular masada!

Zirve girişinde gazetecilere açıklamada bulunan Konsey Başkanı Charles Michel, Doğu Akdeniz'de öngörülebilirlik ve stabilite istediklerini ve bunun için de meseleye angaje olmaya hazır olduklarını belirterek, tüm opsiyonların masada olacağını kaydetti.

Türkiye ile ilgili geleceğe yönelik karar verilecek

Belarus konusunda Rumların bloke ettiği yaptırımların gerçekleşebilmesi için gerekli oy birliğine ulaşmak adına çalışacaklarını ifade eden AB Dışilişkiler Yüksek Temsilcisi Joseph Borell ise Türkiye ile de ilişkilerin geleceğine karar verilmesi gerektiğini dile getirdi.

"Almanya, Türkiye ile yapıcı ilişkiler geliştirmek istiyor"

Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel ise, Türkiye ile yapıcı ilişkiler geliştirmek istediklerini belirterek, tartışmalı sondaj faaliyetlerini detaylı olarak görüşeceklerini ifade etti.