image

PeyamaKurd- ABD ile İran arasında tutuklu takası takası yapıldı. Tahran yönetimi İran’da tutuklu bulunan eski  Deniz Kuvvetlerinde görevli ABD bir askeri serbest bırakırken, aynı adım ABD’den de geldi. ABD de tutuklu İranlı bilim insanı Mecid Tahiri'nin de salı verdiğini açıkladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, 683 gündür İran'da tutuklu bulunan eski Deniz Kuvvetlerinde görevli ABD askeri Michael White'ın serbest bırakıldığını, İsviçre'nin Tahran Büyükelçiliğine teslim edildiğini belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump da White'ın serbest bırakıldığını ve "çok yakında ABD'deki ailesinin yanına döneceğini" duyurdu.

İranli sözcü, White'ın serbest bırakılmasıyla, yaptırımları ihlal ettiği suçlamasıyla 16 aydır ABD'de tutuklu bulunan İranlı bilim insanı Mecid Tahiri'nin de salıverildiğini aktardı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif bu uygulamanın sadece bazı kişiler için değil tüm tutuklular için geçerli olabileceğini belirterek, ABD ve onun müttefiği ülkelerde tutuklu bulunan tüm İranlıların evlerine dönmesi gerektiğini savundu.

Tahran yönetimi ABD’ye çağrıda bulunarak, Kovid-19 salgını nedeniyle ABD'deki İranlı tutukluların sağlığının kendilerini endişelendirdiğini Washington ile takasa hazır olduklarını belirtmişti.