image

PeyamaKurd - Silah anlaşmasına yönelik yazı kaleme alan ABD'li senatör Feinstein, ABD ve Rusya arasındaki Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması'nın (START-3 Anlaşması) süresinin uzatılmasının hayati önem taşıdığını dile getirdi.

New York Times gazetesine yazı kaleme alan ABD Senatosu Adalet Komitesi'nin Demokrat üyesi Dianne Feinstein, Şubat 2021'de yürürlük süresi dolacak olan START-3 Anlaşması’na ilişkin görüşlerini paylaştı. 

ABD'li senatör Feinstein yazısında şu ifadelere yer verdi:

"ABD ve Rusya, dünyadaki nükleer silahların yüzde 90'ına sahip. START-3'ün ve anlaşmanın dünyanın en büyük iki nükleer cephaneliğine yüklediği yükümlülüklerin yürürlükten kalkması, silahsızlanma alanında ilerleme olmasını sağlamayacak."

Dianne Feinstein, ABD’nin START-3'ün süresini uzatarak küresel liderlik ortaya koyması gerektiğini düşünerek, "Bu arada diğer nükleer ülkelerle de silah kontrolüyle ilgili çok uluslu müzakereler başlatabiliriz. Gelecekteki müzakerelere ve anlaşmalara Çin ve diğer nükleer devletlerin dahil edilmesini destekliyorum. Ancak bu, START-3'ün uzatılmasından bağımsız olarak yapılmalı" sözlerine yer verdi.