image

PeyamaKurd- ABD’de polis şiddeti sonucu öldürülen George Floyd protestoları  Pentagon ile Trump arasındaki çelişkilerin büyümesine yol açtı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın ordunun devreye sokulacağı yönündeki mesajı Esper tarafından olumsuz karşılandı.Fakat sonradan Savunma Bakanı Esper'den geri aldım geldi.

Esper, son açıklamasında "Asker ancak çok acil ve zor durumlarda kullanılabilir. Biz şu anda o zor durumlardan birinde değiliz. İsyan Yasası'nın devreye sokulmasını desteklemiyorum" demiş ve Trump’ın aksi yönünde görüş bildirmişti.

Ancak Esper'in gün içinde başkent Washington DC yakınlarındaki üslere tedbir amaçlı konuşlandırılmış askerlerin çekilmesi kararını geri aldığı bildirildi.

Amerikan AP haber ajansına konuşan savunma yetkilileri, bir önceki akşam Washington bölgesine sevk edilen 82'inci Hava İndirme Tümeni ile 10'uncu Dağcı Tümeninden bin 600 askerin bu akşamdan başlamak üzere üslerine geri döneceğini açıklamıştı. 

Ancak kısa bir süre sonra, ABD Kara Kuvvetleri Genel Sekreteri Ryan McCarthy, AP'ye yaptığı açıklamada, Bakan Esper'in çekilme kararını geri aldığını söyledi.

Pentagon, 82'nci Hava İndirme Tümeni'nin bulunduğu Fort Bragg ve 10'uncu Dağcı Tümeni'nin bulunduğu Fort Drum kışlalarından yaklaşık 1600 askeri tedbir amaçlı Washington bölgesinde konuşlandırılmış ancak bu askerlerin şehre girmeyeceğini açıklamıştı.