image

PeyamaKurd - Donald Trump'tan 20 Ocak'ta görevi devr alacak olan Joe Biden, Obama dönemindeki diplomatları, Dışişleri Bakanlığındaki bazı pozisyonlara getiriyor.

Bakanlığı getirmesi beklenen bazı isimleri açıklayan ABD'nin Başkanı seçilen Joe Biden, Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevi için halen Harvard Üniversitesinde dersler veren Wendy Sherman'ı, Siyasi İşlerden Sorumlu Bakanlık Müsteşarlığı için de Victoria Nuland'ı aday gösterdi.

Bakan yardımcısı olması beklenen Sherman, Obama'nın ikinci döneminde 2015 yılında İran'la nükleer müzakereleri ABD adına yürüten ekibin başındaki başmüzakereci olarak görev almıştı.

Diğer taraftan Victoria Nuland ise Ukrayna krizinin yaşandığı dönemde ABD Dışişleri Bakanlığında Avrupa İşlerinden Sorumlu Müsteşar olarak görev yapıyordu.

Ayrıca açıklanana diğer isimlerden Brian McKeon İdari İşlerden Sorumlu Bakan Yardımcısı pozisyonu için belirlenirken, Obama döneminde Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyinde önemli görevler üstlenen Ned Price ise bakanlık sözcüsü olacak.