image

PeyamaKurd - Bundan yaklaşık dört gün önce bazı Kürt parti ve oluşumları yeni tip koronavirüs (Kovid-19) münasebeti ile SKYPE üzerinden konferans gerçekleştirdi. Söz konusu konferansta gündem koronavirüs, bu yılki Newroz ve gündem kokularının yanı sıra Mahmur Kampı idi. 

Söz konusu konferansta KAWA Hareketinin de olduğu lanse edilmiş ve Mahmur Kampı’na ilişkin görüşülen konularda KAWA Hareketinin de destek verdiği ifade edilmişti. Fakat bu gelişmeye ilişkin bir açıklama yayımlayan KAWA Hareketi orada bulunanların hareket ile alakalarının olmadığını bu yaklaşımın KAWA Hareketi’ne karşı yapılan bilinçli bir tavır olduklarını açıkladı. 

Kamuoyuna: 

“2 Nisan 2020 tarihinde “Yekîtiya Netewî“ adıyla Koronavirus nedeniyle ‘Mahmur ile ilgili’ bazı talepler içeren Kürdistan’da bir çok kuruluş veya kurumun adının geçtiği bir bildiri yayımlandı. Söz konusu bildiride bizi ilgilendiren bu açıklamada KAWA Hareketi adının kullanılmış olmasıdır.

Daha önce de hareketimizle ilişkisi olmayan bazı bireyler, sorumsuz bir şekilde hareketimiz adına bazı platformlara katılmış ve ‘KAWA Hareketi’ adını kullanmamışlardır. Söz konusu bireylerin hareketimizle hiç bir ilişkisi yoktur. Dolayısıyla onun adına hareket etme yetki ve hakları da olamaz. Bunlar hareketimizin genel toplantısında kurallara ve disipline riayet etmeyip hareketin saflarını terkedip giden bir kaç kişidir. Bu kişilerin eylemleri hareketimizi bağlamamaktadır. Bir kez daha Kürdistan kamuoyunun bunu bilmesinde yarar görüyoruz.

Dost ve düşman bilir ki, milli ve devrimci hareketimizin, kuruluşundan beri Kürdistani bir gücü ‘düşmanlaştırma’ politikası olmadığı gibi, Kürdistan’daki güçler arasındaki çelişki ve çatışmalardan yana değildir ve taraf olamaz. Söz konusu çelişki ve çatışmalarda taraf olmak, ulusal birliğe hizmet etmediği gibi hareketimizin bağımsız politik hattına da aykırıdır. Bu bireylerin bir siyasi hareketin yörüngesine girmesi ve bu siyasi hareketin, bu isimleri KAWA Hareketine bağlı biçimde lanse ederek, kamuoyunda destek buldukları imajını yaratmak amacıyla kullanmışlardır. 

Bu siyasi hareket ve çeper örgütlenmeler, bu bireyleri kendi siyasal emelleri doğrultusunda kullanırken, hareketimiz KAWA’nın ismini kullanmalarını kasti bir tavır ve KAWAHareketinin Kürt kamuoyu içindeki yerleşmiş imajına zarar vermek maksadıyla yapılan bilinçli bir tutum olduğuna inanmaktayız. 

Aynı zamanda bu davranış tarzının etik olmadığını belirtmek istiyoruz. Gelinen bu noktada bu şahıslar, KAWA Hareketinin görüş ve düşüncelerinden uzaklaşmış bireylerdir. Bunlar olsa olsa Apocu harekete kapak atmaya çalışan bireyler olabilirler.

Konuya açıklık getirerek kamuyunun dikkatine sunuyoruz.” 

KAWA Hareketi