image

PeyamaKurd - Suudi Arabistan Hükümeti ile Rojava’la ilgili görüşmeleri müzakere etmek üzere Suriye Demokratik Güçleri’nden bir heyetin Riyad'ı ziyaret ettiği dile getirildi. 

Riyad yönetiminin daveti ile ilgili ziyarete ilişkin Rus Nezavisimaya gazetesinin haberine göre, Suriye Demokratik Güçleri'nden (DSG) bir heyet, "Rojava bölgesinin geleceği hakkında müzakere de bulunmak üzere" geçtiğimiz Perşembe günü Suudi Arabistan’a gitti. 

Rojavalı heyet ile ilgili haberde "DSG ile işbirliğine bir süreden beri büyük önem atfeden Suudi rejimin, bölgede İran nüfuz alanının genişlemesine karşı koyma girişiminin bir parçası olduğu" ifade yer aldı. 

Suudi Arabistan’dan DSG ile yoğun temaslar 

Görüşmelere yönelik DSG'ye yakın kaynaklar, heyetin Kürdistan Bölgesi üzerinden Körfez bölgesine gittiğini aktarırken, ziyaretin gündem maddesinin İran dış politikası olduğu belirtildi. 

ABD Başkanı Donald Trump’ın Rojava’da konuşlu askeri güçlerini çekmeyi duyurmasından sonra oluşabilecek boşluktan İran’ın faydalanabileceği konusunda Suudi yönetiminin kaygılarının bulunduğu da haberde yer verildi. 

Öte yandan Suudi Arabistan'ın Rojava'ya ilgisinin Suudi ve DSG yetkilileri arasındaki yoğun temaslar sırasında somutlaştığı kaydedilirken, geçen haziran ayında Suudi Arabistan’ın Orta Doğu İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Samir el-Sebhan'ın Deyrezor’u ziyaret ettiği de kaydedildi.