image

PeyamaKurd - Al Monitor’den Amberin Zaman’ın haberine göre, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Kobani, Ankara’nın samimi olması durumunda, Kürtlerin diyaloğa hazır olduğunu dile getirdi. 

Türkiye ile diyaloğun yeniden canlandırılması ve İranlı komutan Kasım Süleymani’nin ABD tarafından düzenlenen bir suikastle öldürülmesini değerlendiren Kobane açıklamalara yer verdi. 

“Türkiye, Suriye’nin bir bölümüne saldırdı” 

Türkiye’nin gerçekleştirdiği operasyondan bu yana yaşanan gelişmeleri ele alan Kobane şunları dile getirdi: 

“Türk saldırısı halkımıza çok büyük zarar verdi. Türkiye, Suriye’nin bir bölümüne saldırdı. (Harekat) insanlarımızın yaşadığı bölgelere terörist grupları getirdi. El Kaide bağlantılı, radikal İslamcı grupları kastediyorum. Halkımız kitlesel yerinden edilmelerden muzdarip. Nüfus mühendisliğine ve etnik temizliğe maruz kaldılar.  

Bu Kürtler artık evlerine dönemiyor. Yerlerinden edilen Araplar da evlerine dönemiyor. Araplar bizimle bir arada var oldukları için Türkiye tarafından hain olarak görülüyorlar. Onlarda hedef haline geldiler. Perişan koşullarda yaşamaya zorlandılar; kamplarda ve geçim kaynaklarından yoksun bırakılarak. 

“Ruslarla ve Rejim ile çalışıyoruz” 

Türk saldırısı öncesinde, sadece ABD liderliğindeki koalisyon ile birlikte çalışıyorduk, şimdi ise Ruslarla ve sınırdaki Suriye rejim güçleri ile de çalışıyoruz. 

Hayır, etmediler. İşin olumlu yanından bakılırsa, insanımız bizimle birlikte durdu, bize tümüyle güvendi. Bu hususta bir değişiklik yok. Dahası, Türk güçleriyle bir temas noktamız artık yok. Rejim güçleri, Kuzey Suriye Türk sınırı boyunca yerleşti, yani bizim güçlerimizle yer değişti. 

Türkiye, sürekli sınır boyunca varlığımızdan ulusal güvenliğine tehdit olarak dem vuruyordu. Bu argüman şimdi ölü. Artık bizi Suriye’yi parçalamakla ya Suriye’den ayrılmakla suçlayamazlar. 

Trump ve Pence beni aradı...” 

Küresel çapta Kürtlere büyük bir destek akışı oldu. Özellikle de, ABD Başkanı Donald Trump’ın asker çekme kararını kınayan ABD Kongresi’nden. Trump beni aradı. Başkan Yardımcısı Mike Pence de telefon etti. 

Tüm dünya Kürtlerin kim olduğunu biliyor ve bize sempati duyuyor. Türkiye’nin aksine, kendimizi savunmak için lobi faaliyetlerine milyonlarca dolar akıtmak zorunda değiliz. Bu bir davamızın olmasından kaynaklı. 

Rusya’nın varlığının, Kuzeydoğu Suriye’deki sorunları çözmede olumlu bir etki yaratacağına inanıyorum. Rusya’nın Suriye’de büyük bir etkisi var ve bir çözüm için istekli olduğunu biliyoruz; Suriye rejimiyle bir anlaşmaya ulaşılmasında bize büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz.”