image

PeyamaKurd - Rize'de AK Parti Rize İl Teşkilatı toplantısında gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ülkemizin her alandaki hak ve çıkarlarını dünyanın her yerinde, en ileri seviyede elde etmeye odaklandık" ifadesini kullandı.

Erdoğan açıklamasında, Doğu Akdeniz'deki gerilime ilişkin yaptırım ve tehdit dili karşısında geri adım atmayacaklarını belirterek, "Bugüne kadar yumuşatıcı olduk. Ancak Yunanistan yaklaşımımıza aynı şekilde cevap vermiyor. Bu tarzı devam ettilerse biz gereğini yaparız" sözlerine yer verdi.

Erdoğan'dan Ege, Doğu Akdeniz ve Libya çıkışı

Açıklamasında "Tartışmaları kendi mecrasından çıkarıp, ülkenin ve milletin kutlu yürüyüşünün önünde takoz haline getirmeye çalışanlara göz yumamayız" diyen Erdoğan, "Kendi ajandalarını, zihin dünyalarındaki hesaplaşmaları bizim üzerimizden görmeye çalışanlara asla izin vermeyeceğiz" dedi.

Erdoğan, "Biz şu an salgının olumsuz etkilerini en aza indirmeye odaklandık, ekonomimizi ayağa kaldırmaya odaklandık" diyerek, "şu anda Doğu Akdeniz'de, Libya'da, Ege'de haklarını sonuna kadar korumaya odaklandıklarını" kaydetti.

"Asla gerilim peşinde değiliz"

Ayrıca açıklamanın devamında, “Bir asır önce vatanımızı parçalamayı hedefleyen Sevr'i nasıl yırtıp atmışsak bugün de 'Mavi Vatan'ı aynı kararlılıkla koruyacağız” ifadelerini kullanan Erdoğan, şu sözlere yer verdi:

“Oruç Reis faaliyetlerine 23 Ağustos'a kadar devam edecektir. Gemimize en küçük bir müdahalede gereğini yapmaktan geri durmayız. Akdeniz'de uluslararası hukuk çerçevesinde atıyoruz. Batı Trakya'daki camilerimize saldırıyorlar. Biz asla gerilim peşinde değiliz, Mavi Vatan'ın hakkını savunuyoruz. Yunanistan birilerinin kışkırtmasıyla değil aklı selim ile hareket etmeli.”