image

PeyamaKurd - İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündemdeki konuları görüştü. 

İkili görüşmeye ilişkin açıklamada bulunan Türkiye İletişim Başkanlığı’na göre, Türkiye-İran ilişkilerini geliştirecek ve terörle mücadelede iş birliğini güçlendirecek hususların yanı sıra, Azerbaycan-Ermenistan meselesi ve Suriye başta olmak üzere bölgesel konular ele alındı. 

Yapılan görüşmede Erdoğan, İran'la yakın iş birliği ve dayanışma içinde olmayı ortak çıkarların ötesinde komşuluk hukukunun gereği olarak gördüklerini ifade etti. 

Erdoğan, Azerbaycan topraklarındaki işgali ve saldırıları ile kriz başlatan Ermenistan’ın sivil halka karşı yaptığı saldırıların savaş suçu olduğunu ileri sürerek, bu meselede haklı ile haksızı, işgal edilen ile işgalciyi ayırt eden bir noktada durmanın mühim olduğunu kaydetti. 

Ayrıca görüşmede Erdoğan, Suriye’de YPG'ye karşı ortak hareket etmenin ve İdlib'de ateşkesin korunmasının, istikrarın sağlanmasına yönelik ortak çabaların müspet sonuçlar doğurması için gerekli olduğunu vurguladı.