image

PeyamaKurd - Terör örgütü IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi’nin yok edilmesi konusunda ABD ile temaslarının olmadığını belirten Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, deliller sunulmadan gerçekten öldürüldüğüne inanmayacaklarını ifade etti.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Suriye devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, “Bağdadi’nin yok edilmesi konusunda Amerikan kurumlarıyla hiçbir temasımız olmadı. Daha da önemlisi, bu operasyonun gerçekten olup olmadığını bilmiyoruz” sözlerine yer verdi.

Söz konusu ABD’nin henüz IŞİD liderinin öldüğüne dair hiçbir delil sunmadığını kaydeden Esad, “Suriye’nin ABD’ye bu konuda yardımcı olduğu konusunda ise haberlerden öğrendik” ifadesini kullandı.

Esad, terör ideolojisi yaşadığı sürece Bağdadi ve diğer militanların ölümünün hiçbir şey değiştirmeyeceğini de belirtti.

Öte yandan Rusya’nın, Suriye’nin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün korunması prensibine bağlı kaldığını dile getiren Esad, “Soçi mutabakatı, Türkiye’yi durdurdu ve ABD müdahalesinin yolunu tıkadı” dedi.