image

PeyamaKurd-  1 Mart’tan bu yana kapalı olan Habur Sınır kapısı yük taşımacılığına yeniden açıldı.

Türkiye Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 pandemisi nedeniyle bir süredir kapalı olan başta Habur ve Gürbulak olmak üzere İran ve Irak'a açılan gümrük kapılarımız uluslararası yük taşımacılığına yeniden açıldı" dedi.

Sosyal medya hesabından gümrük kapılarının açıldığını duyuran Pekcan, dünyada bulaşın yayılım hızının düşmesi, Irak ve İran’da pandeminin etkilerinin azalmış olması sebebiyle daha önce bu ülkelere yönelik uygulanan kısıtlamaların kaldırıldığını belirtti.

Pekcan, "Türkiye’nin önemli ticaret ortakları olan Irak ve İran’a açılan gümrük kapılarımızın uluslararası yük taşımacılığına yeniden açılmasıyla birlikte, ticaretimizin aksamaması için devreye alınmış olan 'temassız ticaret' uygulamasına da son verilecektir. Söz konusu kararın ihracatçılarımıza, nakliyecilerimize, ulaştırma sektörümüze ve tüm ticaret camiamıza hayırlı olmasını dilerim"dedi.

Koronavirüs edbirleri kapsamında 1 Mart'ta yolcu giriş çıkışına kapatılan Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarında bulunan ve Kürdistan Bölgesi’ne açılan Habur Sınır Kapısı'nda ticaret, tampon bölgede konteyner, dorse ve şoför değişimi yoluyla "temassız" olarak sürdürülüyordu.