image

PeyamaKurd - BM Genel Merkezi'nde basına açıklamalarda bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İdlib'deki 'kabusun ve şiddet döngüsünün' derhal son bulması konusunda ateşkes çağrısı yaptı. 

İdlib’te çatışmalar nedeniyle yaklaşık 900 bin kişinin yerinden edildiği Suriye'nin kuzey batısında çocukların soğuktan öldüğünü belirten Guterres, uluslararası insani hukukun ''sistematik'' olarak ihlal edildiğini dile getirdi. 

Genel Sekreter açıklamasında, Suriye'nin kuzey batısında yaklaşık 2,8 milyon kişinin insani yardıma ihtiyaç duyduğunu belirterek, son 6 ayda yerlerinden edilen kişilerin ihtiyaçlarının karşılanması için 500 milyon dolar yardım etme çağrısında bulundu. 

"Suriye hükümeti, Rusya destekli hava saldırılarıyla yaklaşık bir yıldır kara saldırlarına devam ediyor” diyen Guterres, “Bu ay Türk ve Suriye güçleri arasında ölümle sonuçlanan çatışmalar oldu. Tüm bunlar dramatik ve giderek kötüleşen insani durumun yanı sıra bir de sonuçlarını tahmin bile edemeyeceğimiz ciddi riskleri beraberinde getiriyor" ifadesini kullandı.