image

PeyamaKurd- İngiltere, Pekin'in Hong Kong'da "Ulusal Güvenlik Yasasını" uygulamakta kararlı olması durumunda, milyonlarca Hong Kongluya İngiltere pasaportu ve vatandaşlık vereceğini açıkladı.

The Times gazetesinde kaleme aldığı makalede İngiltere Başbakanı Boris Johnson, "Hong Kong'daki birçok kişi, Çin'in daha önce sürdürmeyi taahhüt ettiği yaşam tarzlarını tehdit ettiğini düşünüyor. Eğer Çinli yetkililer bu yolda devam ederlerse ve bu, insanların korkularını haklı çıkarırsa, İngiltere bu olanları görmezlikten gelemez. Aksine yükümlülüklerimizi yerine getiririz ve bir alternatif sunarız" açıklamasında bulundu.

Johnson, İngiltere'nin Hong Kong halkı ile tarihi ve güçlü dostluk bağlarını korumaktan başka seçeneğinin olmadığını belirterek, “Çin ulusal güvenlik yasasını uygularsa, İngiliz hükümeti göç yasasını değiştirecek ve Hong Kong'da yaşayan BNO pasaportu sahiplerine İngiltere'de 12 aylık yenilenebilir çalışma vizesi verecek, bu da İngiltere vatandaşlığına geçmeyi kolaylaştıracak" dedi.

Hong Kong'da yaklaşık 350 bin kişi İngiliz Ulusal Denizaşırı (BNO) pasaportuna sahip. 

Pekin yönetimi ise, Johnson'a tepki göstererek Çin ve Hong Kong'un iç işlerine müdahale etmeme çağrısında bulundu.

Çin Ulusal Halk Kongresi, 28 Mayıs'ta Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde uygulanacak Ulusal Güvenlik Yasası'nı kabul etmişti. Yasa, Hong Kong yerel meclisinin onayı gerekmeksizin yürürlüğe girecek.