image

PeyamaKurd - Iraklı askeri üst düzey yetkililer, Pazartesi günü çöl bölgesinde bulunan ve Irak ordusu, İran destekli milisler, Suriye ordusu, Şam karşıtı isyancılar ve ABD destekli Kürt güçler gibi farklı gruplar tarafından kontrol altında tutulan sınırda keşif turu gerçekleştirdi.

Bağdat yönetimine göre, bahsi geçen Suriye sınır bölgesi, İran destekli gruplar ve Amerika arasında gerginlik yaratan bir unsur olmasının yanı sıra bu gerginlikler, terör örgütü IŞİD'in düzenlediği saldırılar ve Türkiye'nin isyancı Kürt gruplar üzerinde uyguladığı baskılar nedeniyle de artıyor.

Suriye'ye sırındaki bir karakolda açıklamada bulunan Korgeneral Abdül Emir El Şammari, Irak tarafının devlet güçlerinin kontrolu altında olduğunu ve bu bölgenin daha sıkı güvenlik altına alındığını, ancak ana zorlukların Suriye içinden geldiğini ifade etti.

açıklamasında, "En büyük meselelerden biri, Suriye tarafında birlik içinde, tek bir güvenlik ortağının olmaması" diyen Korgeneral El Şammari şunları dile getirdi:

"Bu bölgede Suriye Demokratik Güçleri sınırın öteki tarafında. Bu grupla Amerikan koalisyonu aracılığıyla eşgüdüm sağlıyoruz. Daha güneyde Suriye ordusu bulunuyor. Bu bölgenin de ötesindeki bazı yerler Suriyeli muhalif gruplar tarafından kontrol ediliyor."

Askeri yetkili, Irak'ın yüksek teknoloji ürünü termal kameraların ve gözetim balonlarının kullanımına ağırlık vermeye başladığını vurguladı.