image

PeyamaKurd - İsrail basını Rusya, Türkiye, İran ve Çin'in George Floyd protestoları ve yeni tip koronavirüs pandemisi nedeniyle ABD'nin yaşadığı çöküşten dolayı kutlama yaptığını kaleme aldı. 

İsrail gazetesi Jerusalem Post yazarı Seth Frantzman yazısında, ABD’de polis tarafından öldürülen George Floyd için başlayan protesto gösterileri ve yeni tip koronavirüs pandemisi nedeniyle yaşanan süreci 'ABD'nin çöküşü' olarak niteleyerek, Rusya, Türkiye, İran ve Çin'in protestolar nedeniyle kutlama yaptığını ve bu ülkelerin kazançlı çıkmak için ABD'deki mevcut krizi avantaja çevirmeyi amaçladığını ifade etti.

“Rusya, Türkiye, İran ve Çin, çok kutuplu anı bekliyor” 

İsrailli yazar Seth Frantzman, Rusya, Türkiye, İran ve Çin'in dünyanın yeniden çok kutuplu olacağı anı beklediklerini vurgulayarak şu ifadeleri kaleme aldı: 

"Bu 4 ülke, her zaman birbirine yakın çalışma çabası içinde oldu ve ABD'nin katılmadığı küresel forumlarda sık sık yan yana geldi. Bu ülkeler, ABD'ye karşı çabalarını koordine etmek için Russia Today, TRT, Tasnim ve Fars News ile Çin'in sayısız medya kuruluşu gibi köklü resmi basın kuruluşlarına sahip. Bu ülkelerin politikaları, yavaş yavaş ABD'nin altını oymayı ve kendi ajandalarını uygulamak için ABD'nin zayıf düşeceği anları beklemeyi öngörüyor. 

ABD'nin müttefikleri, ABD'deki kaosun Washington'un yurtdışına odaklanma kabiliyetini azaltmasından endişe ediyor. Bu durum, ABD'nin varlığını azaltmasını bekleyen tüm ülkelerin oluşacak boşluğu doldurmaya koşacağı anlamına geliyor” 

“ABD’nin dünya düzenini yıkmak istiyorlar” 

Öte yandan Seth Frantzman, Doğu Libya'dan Afganistan'a, Asya'dan Afrika'ya kadar ABD'nin zayıf görülebileceği her yer için rakiplerin hazırlık içinde olduğuna kaydederek şu değerlendirmede bulundu: 

"Büyük dörtlü Rusya, Türkiye, İran ve Çin, durumdan faydalanmak ve gücünü artırmak için pozisyon almış durumda. Baba George Bush bir zamanlar yeni dünya düzeninde bahsetmişti, şimdiyse bu ülkeler ABD'nin oluşturduğunu dünya düzenini kaos ortamında gömmek istiyor."