image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump’ın İran ile olası savaş ihtimaline karşı üst düzey İsrail yetkilileri, İsrail Savunma Bakanlığı’dan hazırlık yapması için talimat aldıklarını bildirdi. 

Konuyla ilgili iddiayı yayımlayan Axios’ta yer alan habere göre, İsrail hükümeti Trump’ın İran’a karşı olası bir saldırı gerçekleştirmesi olasılığına karşı İsrail Savunma Bakanlığı’na hazırlıklı olması için talimat verdi. 

Söz konusu bu hazırlık talimatının İran’ın Suriye, Gazze ve Lübnan'daki İran yanlısı güçlerin aracılığıyla doğrudan İsrail'i hedef almasıyla ilgili olduğu belirtildi. 

İran ile tansiyon yükselebilir uyarısı! 

Haberde İran’a saldırı hazırlığı ile ilgili ABD Başkanı Donald Trump'ın, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Savunma Bakan Vekili Christopher Miller ve Genelkurmay Başkanı Mark Milley tarafından söz konusu talebinin kapsamlı bir çatışmaya yol açabileceği ve İran ile tansiyonu yükseltebileceği uyarısında bulunularak vazgeçirildiği ileri sürüldü. 

ABD basınına göre, Donald Trump, İran'ı doğrudan vurma kararının çok riskli olacağına ikna olmuş ancak diğer seçenekleri değerlendireceği öngörülüyor. 

Trump'ın savunma Bakan vekili Christopher Miller ile İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, son iki hafta içinde iki kez görüştü. Yapılan görüşmelerde İran'ın yanı sıra Suriye ve savunma işbirliği konuları konuşulduğu ifade edildi. 

İran için tüm seçenekler masada... 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, daha önce Suudi Arabistan'ın Veliaht Prens Muhammed Bin Salman ile bir araya geldi. İsrailli yetkililer, tartışılan ana konulardan birinin İran olduğunu söylüyor. 

Yayımlanan haberede gçen hafta ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun İsrail ve birkaç Körfez ülkesini ziyaret ederek İran meselesini görüştüğü bildirildi. Pompeo ile seyahat eden Dışişleri Bakanlığı yetkilileri gazetecilere "tüm seçenekler masada" olduğunu dile getirmişti. 

ABD, Orta Doğu’ya bombardıman uçaklarını sevk etti 

Yapılan bu ziyaret sonrası ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Orta Doğu’ya B-52H tipi stratejik bombardıman uçakları sevk ettiğini açıkladı. 

Bölgeye gönderilen savaş uçaklarının hangi ülkede görev yapacağına dair detay verilmezken, sevkiyatın Trump’ın “İran’ın nükleer tesislerini vurmak istediği ancak vazgeçirildiği” iddiasından sonra gelmesi ise dikkat çekti. 

Daha önce AP’ye demeç veren İran'ın dini lideri Ali Hamaney'in askeri danışmanı Hüseyin Dehghan, İran'a karşı bir ABD askeri saldırısının Orta Doğu'da "tam teşekküllü bir savaş" başlatabileceğini ifade etmişti. 

Öte yandan İsrailli yetkililer, İsrail'in İran'a karşı herhangi bir ABD saldırısından önce haber almasını beklediklerini dile getirdi.