image

PeyamaKurd - CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti lideri Meral Akşener’le düzenlediği ortak basın toplantısında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu basın toplantısında, Türkiye’nin içinde bulunduğu duruma vurgu yaparak, Türkiye’nin yönetilemediğini, savrulduğunu ve Cumhur İttifakı’nın büyük ortağı (AKP), küçük ortağı (MHP) tarafından esir alınmıştır ifadesini kullanırken Meral Akşener ise muhalefetin erken seçim istediğini belirtti.

Öte yandan Meral Akşener Kemal Kılıçdaroğlu’nu sosyal medya üzerinden tehdit eden Alaattin Çakıcı üzerinden Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) liderine gönderme yaparak, “İlk defa bir siyasetçi tehdidin sahibine sahip çıktı” dedi.

“Sayın Arınç istifa etmek zorunda kaldı”

Meral Akşener, YİK üyeliğinden istifa eden Bülent Arınç’e ilişkin, “Ben de dedim ki evet tehdit sayın Kılıçdaroğlu'na en şiddetli bir şekilde kınadığımız milli iradeye yapılmış bir saldırı. Ama buna yönelik AK Parti yöneticileri ne yapacak? Sayın Arınç bir konuşma yaptı, sayın Cemil Çiçek telefonla katıldı. Bir makas değişikliği gerekiyorsa sayın Bahçeli ve Sayın Perinçek ne yapacaklar. Bu konuşmadan sonra Sayın Arınç İstifa etmek zorunda kaldı” ifadesini kullandı.

“Hak, hukuk, demokrasi adalet yok, seçim istiyoruz”

Meral Akşener, Türkiye’nin içinde bulunduğu koşulların vahim bir durumda olduğunu, seçim istediklerini ve Türkiye’nin bu halde deva edemeyeceğini bildirdi.

Akşener konuşmasının devamında, Liyakatin, şeffaflığın, olmadığını, Kodamanlara aktarılan paralar ve fakirin ölüme terk edildiği bir Türkiye’nin olduğunu söyledi.

“Türkiye’yi yönetemiyoruz, diyecekler”

Kılıçdaroğlu toplumun içinde bulunduğu şartları göz önüne alarak, erken seçim imasında şu ifadeleri kullandı:

“Geçen her gün toplumun üzerindeki maliyet artıyor. Türkiye'nin hem kendi içinde hem uluslararası alanda ciddi bir zafiyet yaşadığı gerçektir. Türkiye'nin buradan kurtulması lazım. Türkiye'nin demokratikleşmesi, adaletin olması lazım. Bunun yolu bellidir. 'Türkiye'yi yönetemiyoruz' diyecekler halkın hakemliğine başvurmak lazım. Halktan korkmamak lazım. Vatandaş perişan. Memnunsa zaten sizi tekrar getirir. Bütün sorunların çözümünde halk temel adrestir.”