image

PeyamaKurd - Azerbaycan Savunma Bakanlığı, gece saatlerinde Ermenistan Silahlı Kuvvetleri'nin temas hattının farklı bölgelerinde yerleşim birimlerine ateş açtığı açıklaması yaptı. 

Resmi olarak tanınmayan Dağlık Karabağ yönetimi de gece boyunca gerginliğin sürdüğünü, Azerbaycan'ın yerleşim birimlerine saldırdığını iddia etti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında, "26 Ekim’de gün boyu ve onu 27 Ekim’e bağlayan gece Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, insani amaçlı ateşkesi ihlal ederek temas hattının farklı noktalarında Azerbaycan ordusuna ait mevzilere ve cephe hattı yakınlarındaki yerleşim birimlerine çeşitli tipte silahlarla ateş açtı. Askeri operasyonlar genellikle de temas hattının Hocavend, Fuzuli ve Kubatlı yönlerinde gerçekleşti” dendi. 

Resmi olarak tanınmayan Dağlık Karabağ yönetimi de gece boyunca gerginliğin sürdüğü, belli noktalarda 'topçu düelloların' gerçekleştiği açıklaması yaptı. 

Facebook’tan yapılan açıklamada, "Akşam saatlerinde düşman güçleri insansız hava araçlarını aktif şekilde kullandı, bir kısmı savunma ordusu tarafından vuruldu” iddiasında bulunuldu.

Açıklamada, Azerbaycan ordusunun yerleşim birimlerini vurmaya devam ettiği, özellikle de Martuni (Hocavend), Martakert (Ağdere) kentleri ve Askeran bölgesi köylerinin saldırılara maruz kaldığı ileri sürüldü.