image

PeyamaKurd- Fransa’nın aylık politika dergisi Le Monde Diplomatique, Şubat-Mart sayısını Kürtlere ayırdı.

Kürt mücadelesine ilişkin özel bir sayı yayınlayan dergide, dört parçadaki Kürt mücadelesi, çok sayıda araştırma ve görüşlerle ele alındı.

Dergi yayınında Selahattin Demirtaş’ın da bir yazısına da yer verdi.

Derginin 169’uncu sayısında, “İşte bir asırdır Kürtler, devleti olmadığı için, siyasi ve kültürel haklarının tanınması amacıyla mücadele ediyor” yorumu yapılıyor.

1920’den 2020’ye Kürt mücadelesini konu alan dergi, bu yüzyıllık mücadele içerisinde Kürtlerin talepleri, kazanımları, kaybettikleri, kendi aralarındaki çelişkiler, temel siyasi partileri ve oynadıkları misyonlar üzerinde duruyor.

Dergide Kürt kadınlarının mücadelesindeki rolü ve kazanımları; savaşlar, katliamlar ve Kürt sorunun durumu da dergide mercek altına alınıyor.

Bir asırdır Kürtlerin, yaşadıkları Türkiye, Irak, İran ve Suriye’de ülkelerin çıkarlarına çarptığını belirten dergi, ‘savaşlar, ihanetler, bölünmeler, katliamlar, ama aynı zamanda umut, direniş ve bazı zaferler’ etrafında gelişen mücadele üzerinde duruyor.

‘Dünyanın en büyük devletsiz halkı’

Derginin koordintörü Akram Belkaid, Kürtler için “dünyanın en büyük devletsiz halkı” diyor.

Belkaid, 21’inci yüzyılın başında, Yakın Doğu’yu büyük altüst oluşların tehdit ettiği ve mevut devletlerin çöktüğü bir zamanda, bağımsız bir Kürdistan veya daha geniş federal bir yapının üyesi olma fikrinin “henüz tamamen ölmediğini” söylüyor.

Politika dergisi Le Monde Diplomatique’de Cécile Marin, Olivier Piot, Kendal Nezan, Claire Pilidjian, Thomas Bois gibi birçok ismin yazısına yer veriliyor.

HDP’nin tutuklu eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın da “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kirli savaşı” başlıklı bir yazısı dergide yer alıyor.

Medler’den Rojava’ya Olivier Piot tarafından hazırlanan bir kronolojiye de yer veriliyor dergide.

Paris Kürt Enstitüsü’nün 2016 verilerine göre düzenlenen bu haritaya göre Türkiye’de 20 milyon, İran’da 12 milyon, Irak’ta 8,5 milyon ve Suriye’de 3,6 milyon Kürt yaşamakta.