image

PeyamaKurd - Doğu Akdeniz konusunda verimli bir görüş alışverişi yapıldığını ve tansiyonun düşürülmesi için girişimlerin devam ettiğini dile getiren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Dağlık Karabağ konusunda ise, “Bu meselenin siyasi yollarla bir çözümü olmak zorunda” sözlerine yer verdi.

NATO Savunma Bakanları toplantısının ilk günü sona erdi. Bakanlar Almanya'daki Rammstein NATO üssünde bir NATO Uzay Kontrol Merkezi kurulması kararı aldı. 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Doğu Akdeniz konusunda verimli bir görüş alışverişi yapıldığını ve tansiyonun düşürülmesi için girişimlerin devam ettiğini vurguladı.

Stoltenberg açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bölgede yaşanacak bir askeri gerilim sırasında can kaybını önlemek sadece oradaki gemi kaptanları veya savaş pilotlarının sorumluluğu olarak düşünülemez. Tüm bu yük onların omuzlarına bindirilemez. Bu sorumluluğun burada politik seviyede bizlerce alınması lazım. Kurduğumuz kırmızı hat ve ayrıştırma mekanizması ile önemli bir alan sağladık. Tüm üyelerimiz de bu girişimi destekliyor."