image

PeyamaKurd - 20 Ocak'ta başkanlığı devredecek olan Donald Trump'ın "Joe Biden'ın başkanlık yemin törenine katılmayacağı kesinleşirken, Başkan Yardımcısı Mike Pence'in katılacağı" ileri sürüldü.

Törenle ilgili Amerikan medyasına konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen Pence'e yakın kaynaklar, Başkan Yardımcısının yemin törenine katılacağını iddia etti.

Mevcut Başkan Donald Trump'ın 6 Ocak'taki Kongre baskınının ardından Joe Biden'a görevi barışçıl bir şekilde devredeceğini ancak yemin törenine katılmayacağını açıklaması sonrasında tüm gözler Pence'e yönelmişti.

Trump ve Pence'in kongre baskının dan beri konuşmadı

Törene katılım ile ilgili detayla bilgi vermeyen Pence'e yakın isimler, 20 Ocak'taki törene Pence'in katılmak üzere hazırlık yaptığını dile getirdi.

Diğer taraftan ABD basınına göre, Trump ile Pence'in kanlı Kongre baskınının yaşandığı 6 Ocak gününden bu yana hiç konuşmadığı  iddia edildi.

Ayrıca ABD medyasından NBC kanalının Washington muhabiri Hallie Jackson, Pence'e yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, Trump'ın Pence ile yüz yüze görüşmediği gibi, Başkan Yardımcısını telefonla dahi aramadığını vurguladı.