image

PeyamaKurd - Pentagon'da düzenlenen brifingde, Türkiye ile ABD arasında Rojava’da oluşturulacak ‘güvenli bölge’ planına ilişkin soruları yanıtlayan ABD IŞİD ile Mücadele Görev Gücü Direktörü Chris Maier, “Bizim şu anda yapma konusunda kararlı olduğumuz şey YPG'nin oradan çıkarılması ve bunun nihayetinde bir güvenlik boşluğuna yol açmamasını sağlamaktır” ifadesini kullandı. 

ABD’li yetkili Maier, bölgedeki ortak çalışmalara değinerek, iki ülke güvenlik güçlerinin havadan ve karadan devriye faaliyetlerine devam edeceğini belirtti. 

YPG’nin bölgedeki varlığına ilişkin bir soruya yanıt veren Maier, yönetişim unsurlarının, konsey ve çeşitli güçlerin, o alanda faaliyet gösterdiğini kaydetti. 

"YPG'li olmayan örgütler de var..."

Maier, "Bizim şu anda yapma konusunda kararlı olduğumuz şey, YPG'nin oradan çıkarılması ve bunun nihayetinde bir güvenlik boşluğuna yol açmamasını sağlamaktır” diyerek, “Dolayısıyla orada YPG'li olmayan diğer güçler var. Bunlar kalıcı güvenlik mekanizmasının parçası olacaklar. Bu da nihayetinde orada daha fazla askeri güç gerektirebilir ki bunu Türkiye ve diğerleri ile çözmemiz gerekecek” sözlerine yer verdi. 

ABD’nin Demokratik Suriye Güçleri’yle (DSG) DAİŞ’le mücadele kapsamında ortaklığının devam ettiğini belirten Maier şunları dile getirdi, "DSG’ye faaliyetlere uygun silah ve ekipman sağlamaya devam ediyoruz, ancak bunlar spesifik olarak DAİŞ ile mücadeleye yöneliktir." 

Pentagon güvenli bölgedeki amacından bahsetti

Bölge için sağlanan ekipman ve silahlara ilişkin bilgileri her ay Türkiye ile paylaştıklarını aktaran Maier, "Güvenlik mekanizmasının temel amacı, hem Türkiye ile müşterek bir çalışma vasıtasıyla onların güvenlik kaygılarını çözmek, hem de DSG’nin güvenliğini sağlamaktır. 

Bizim onlarla (DSG) ilişkimizin geçmişi de orada amacımızın IŞİD ile mücadele olduğunu onlara yeni riskler getirmek olmadığını gösteriyor. Bununla şunu kastediyorum, siperlerin kaldırılması, Suriye'nin kuzeydoğusundaki halkın daha az güvende olduğu anlamına gelmemeli. Çünkü Türkiye ile çalışırken, Türkiye'nin Suriye'ye girme fikrinin önemli ölçüde gerilediği konusunda ikna olduk” şeklinde konuştu.