image

PeyamaKurd - Kürt tarafları arasındaki görüşmelere değinen PYNK bünyesindeki El Wifak (Uzlaşma) Partisi Genel Sekreteri Fevzi Şengali, Rojava’daki taraflar arasındaki birlik görüşmelerinin ikinci turuna geçildiğini dile getirdi.

Rûdaw Radyo’da yayınlanan “Çavê Sêyem” (Üçüncü Göz) programına konuk olan Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK) bileşenlerinden El Wifak (Uzlaşma) Partisi Genel Sekreteri Fevzi Şengali, Rojava’daki müzakerelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

"Müzakerelerde ikinci aşamaya geçildi"

PYNK'li Şengali açıklamasında, “Kürt taraflar arasında sürdürülen müzakerelerin ikinci aşamasına geçildi. ENKS ve PYNK temsilcileri arasında ilk toplantı gerçekleştirildi. İkinci toplkantının da yakın zamanda yapılmasına karar verildi” ifadesini kullandı. 

El Wifak lideri Şengali, toplantının oldukça olumlu bir atmosferde geçtiğini belirterek, taraflar için ortak bir dosya oluşturulduığunu ancak son kararı taraflar adına görüşmeye katılan heyetlerin vereceğini kaydetti.

"Sonuç alınıncaya kadar görüşmeler devam edecek"

Öte yandan açıklamada bulunan ENKS Genel Sekreterliği üyesi Tahir Hasaf ise ikinci tur görüşmelerine geçildiği yönündeki bilgiyi teyid ederek, “Sonuç alınıncaya kadar görüşmeler devam edecek” sözlerine yer verdi.

Ayrıca Rûdaw’ın edindiği bilgilere göre bugün gerçekleşen görüşmede Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Abdi ve ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir temsilci de hazır bulundu.