image

PeyamaKurd - Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Coronavirüs salgınının bölgeye girişini engellediğini belirten Özerk Yönetim Yürütme Meclisi eş başkanları, olası bir duruma karşı Uluslararası Koalisyon ve sağlık örgütlerine tıbbi destek çağrısı yaptı. 

Salgın ile ilgili basına açıklamada bulunan Rojava Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi eş başkanları Abid Hamid El- Mihbaş ve  Bêrîvan Xalid, tüm dünyayı tehdit eden Covid-19 pandemisine ilişkin Rakka'daki Özerk Yönetim binasında çağrıda bulundu. 

Abid Hamid El- Mihbaş, toplantıda Rojava halkının sağlığını korumanın öncelikli görevleri olduğunu belirterek, salgının bölgeye girişini engellemek için birçok tedbir aldıklarını vurguladı. 

Rojavalı yetkili El-Mihbaş, “Alınan önlemlerin tamamı önemlidir. Bu önlemler, salgının Kuzey ve Doğu Suriye’ye girişini engellemiştir. Bu önlemlerin ekonomi ve halkın günlük yaşamını etkilediğinin farkındayız ancak önceliğimiz halk sağlığıdır” diyerek, tüm merkezlerde gerekli tedbirlerin alınması amacıyla Sağlık Komitesi’ne gerekli ödeneğin ayrıldığını ifade etti. 

Abid Hamid El- Mihbaş, Rojava’daki bölge sakinlerinin yaptıkları günlük işlerle geçimini sağladığına değinerek, “Halkın alınan tedbir kararlarından en az şekilde etkilenmesi için bir dizi karar daha aldık. Buna göre, halka gerekli gıda desteği sunulacak. Ayrıca önümüzdeki Mayıs ve Haziran aylarında su, elektrik ve temizlik faturaları alınmayacak” sözlerine yer verdi. 

Rojava’da alınan tedbirlere değinen El-Mihbaş, “Salgın, dünyanın bir parçası olarak Özerk Yönetim ekonomisini de etkilemektedir. Özerk Yönetim olarak yetkililer ile ekonomik gerekli çalışmalar yürütmekteyiz. Toplumun ihtiyaçlarının karşılanmasının sürekliliğinin sağlanması amacıyla Özerk Yönetim ekonomisini korumaya çalışıyoruz” ifadesini kullandı.