image

PeyamaKurd - Rojava Özerk Yönetimi, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile Şam rejimi arasında yapılan anlaşmanın sınırları saldırılardan koruma amacıyla yapıldığını belirterek, rejiminin kullandığı yöntemin siyasi çözüme hizmet etmediğini kaydetti.

Rojava yöetimi, DSG ile Suriye hükümeti arasında yapılan anlaşmaya ilişkin yazılı bir açıklamasında, sponsorluğu ile varılan anlaşmanın sınır hattının güvenliği ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumayı kapsadığını açıkladı.

“Güvenlik, DSG ve Suriye rejiminin hakkıdır”

Konuyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"DSG Genel Komutanlığı ve Özerk Yönetim, daha önce de bu anlaşmanın amacının sınır hattının güvenliği ve Suriye’nin egemenlik hakkı olduğunu belirtmiştir. Özerk Yönetim kurumları ve çalışmalarına ilişkin hiçbir anlaşma yapılmamıştır. Özerk Yönetim’in tüm kurumları ve çalışanları çalışmalarını sürdürecek ve misyonunu her alanda yerine getirecektir. Özerk Yönetim, bunun yanı sıra daha önce de diyalog çağrıları yapmış ve bu çağrıları sürdürmektedir.

DSG Genel Komutanlığı ve Özerk Yönetim, Suriye krizinin gerçek ve kalıcı çözüm için büyük bir adım atmış ve çözüm eli uzatmıştır.

Rojava Özerk Yönetimi, IŞİD’e karşı savaşta 11 binden fazla şehit verdi, 24 binden fazla kişi yaralandı. Hala her gün onlarca kurban veriyor. Suriye’nin neredeyse yarısını terör örgütlerinden temizledi.

Özerk Yönetim yalnızca Suriye birliğinin korunması ve bölgedeki halkların kardeşliği için çalışmıştır. Silahımız teröre karşıydı. Suriyelilere el uzatmıştık. Her zaman halkın kazanımlarını korumak için ağır bedeller ödedik ve mücadelemize devam ediyoruz.

Rojava Özerk Yönetimi, siyasi çözüm üreten ve halklar için mücadele eden bütün taraflarla görüşmeye hazırdır. Bütün gücüyle çalışmalarına devam edecek ve çok renkli, demokratik, hak ve özgürlüklere saygı duyulan bir Suriye için çalışmaya devam edecektir.”