image

PeyamaKurd - İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarının aşı alımını geciktirdiğini belirterek, kısıtlamalar olmasa ülkesinin aşılama programına daha erken başlayabilecek olduğunu dile getirdi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın uyguladığı kısıtlamalar olmasa ülkesinin aşılama programına daha erken başlayabileceğini dile getiren İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, başkent Tahran'da Koronayla Ulusal Mücadele Kurulu Komite Başkanları ile yaptığı toplantıda, ülkedeki salgın süreci ve aşılama planlarına ilişkin konuştu.

Ruhani açıklamasında, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarının aşı alımını geciktirdiğini ifade ederek, "Yaptırımlar, engeller ve aşının satın alınmasıyla ilgili terörist Trump yönetiminin sınırlamaları olmasaydı kesinlikle aşılamaya çok daha erken başlayabilirdik. Bu Amerikalıların İran halkına karşı işlediği bir cinayettir" sözlerine yer verdi.

İran Cumhurbaşkanı, engellere ve sınırlamalara rağmen aşının satın alınmasıyla ilgili adımların atıldığını belirterek, Sağlık Bakanlığının onay verdiği aşıların ilk partisinin gelecek haftalarda ülkeye ulaşacağını ve aşılamanın hazırlanan programa göre başlayacağını kaydetti.

Ayrıca Ruhani açıklamasındai "Koronavirüsün 4. dalgası çok tehlikeli olabilir ve bunun önünün alınması çok önemlidir. Tüm kurullar koordine içinde hareket ederse geride kalan 3 dalgada olduğu gibi 4. dalgayı da kontrol altına alabiliriz" dedi.