image

PeyamaKurd - Dağlık Karabağ'da süren çatışmalara değinen Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Rusya'nın bir saldırı durumunda Ermenistan'ın yanında duracağını ifade etti.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Mısır’ın resmi yayın organlarından El Ahram'a yaptığı açıklamada, "Devlet Başkanı (Vladimir) Putin, Rusya'nın Ermenistan'la yaptığı tüm anlaşmalara uyacağını belirtti, bu çok net bir mesaj. Bunun, Rusya ve Rusya’nın genel olarak Kafkasya ve özellikle Türkiye, İran, Ortadoğu ve Orta Asya'ya açılan kapı olan Güney Kafkasya siyaseti açısından önemli olduğunu düşünüyorum" sözlerine yer verdi.

Sarkisyan, iki ülke arasındaki askeri-siyasi anlaşmaların, Ermenistan'ın Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nün (KGAÖ) kurucularından biri olduğunu vurgulayarak, "Ermenistan Cumhuriyeti saldırıya uğrarsa, Rusya stratejik bir müttefik olarak Ermenistan'ın yanında duracaktır" ifadesini kullandı.

Ayrıca Moskova ile Erivan arasındaki ilişkilerin çok derin ve ‘yüzeysel olaylara’ bağlı olmadığına vurgu yapan Sarkisyan, "Dostluğumuz ve ortaklığımızı, halklarımız arasında var olan ve uzun bir tarihi geçmişe sahip güçlü ve karşılıklı güven üzerine inşa ediyoruz" açıklamasında bulundu.