image

PeyamaKurd - Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda bugün yapılan görüşmelerde Halkların Demokratik Partisi (HDP) vekilleri ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanvekili Levent Bülbül arasında tartışma yaşandı.

HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, Birinci Dünya Savaşı’nda Mustafa Kemal’in İzmir’e gidemediğini, Kürdistan’a gelip Erzurum ve Sivas Kongresini yaptığını söyledi.

Özgüneş’in konuyla ilgili ifadesi şöyle:

"Mustafa Kemal, Birinci Dünya Savaşı'nda İzmir'e gidemedi. Antakya'dan, bilmem nereden başlamadı. Kürdistan'a geldi. Erzurum Kongresi'ni, Sivas Kongresi'ni yaptı. Kiminle? Kürt beyleriyle.”

Kürtlere 1921 Anayasası'yla özerklik verildiğini dile getiren Özgüneş, “Misak-ı Milli'ye kim ihanet etti? Kürtler mi ihanet etti, iktidar olanlar mı?” diye sordu.

“Erzurum Kürdistan mı?”

Özgüneş'in sözlerine tepki gösteren MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, "Atatürk, milli mücadeleyi başlatacak, İstiklal Harbi'nin başlangıcı için Samsun'a arkasından Amasya'ya, Erzurum'a, Sivas'a gidecek. Siz buradaki kongreleri, 'Kürdistan'a gitti.' diye ifade edeceksiniz. Bunu kabul etmek mümkün mü? Erzurum, Kürdistan mı? Böyle bir tanım, tabir nerede var? Erzurum öz mü öz Türk yurdudur" şeklinde konuştu.

“Kürtler milletimizin öz evlatlarıdır”

Kürtlüğün, milli bir anlayışla ülkede kardeşliği, birliği ve beraberliği temsil ve temin eden bir anlayış olduğunu söyleyen Bülbül, "Bu anlayış milli mücadele kadrosunda söz konusuydu fakat HDP'nin, bu anlayışı temsil ettiği hiçbir şekilde söylenemez, iddia edilemez” ifadesinde bulundu.

Bülbül konuşmasına, “Kürtler milletimizin öz mü öz evlatlarıdır. Bizim mücadele ettiğimiz terördür, terörün uzantılarıdır. Hem terör örgütü hem de onun siyasi uzantıları bu memlekette Allah'ın izniyle bitirilecek" ifadelerini ekledi.

“Kürtleri reddederek Meclis'te Kürtleri bitiremezsiniz”

MHP’li vekilin sözlerine yanıt veren HDP’li milletvekilli Meral Danış Beştaş, "Kürdistan coğrafyasını, Kürtleri reddederek Meclis'te Kürtleri bitiremezsiniz. Bu ülkede Kürtler var. Kürtler, kendi haklarını istiyor. Eşit ve özgür yurttaş olmak istiyor" dedi.

Öte yandan Beştaş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, partisinin grup toplantısında, Eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a "terörist" dediğini hatırlatan Beştaş, "Ama kendisi mafya liderleriyle kol kola yürümeye devam ediyor. Onları sahipleniyor. Ceza aldığı kesinleşmiş ama Demirtaş hakkında tek bir gün mahkumiyet cezası yok. Hangi cüretle Demirtaş'ı terörist ilan ediyorsunuz" ifadesini kullandı.