image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre ABD Başkanı Donald Trump’ın sekiz yıl önce Suriye'de kaçırılan bir Amerikalı gazetecinin bulunup ülkeye gönderilmesi için Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a mektup yazdığını duyurdu.

Esad'a gönderilen mektuba ilişkin açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "ABD hükümeti, Austin'in salıverilmesi için defalarca Suriyeli yetkililerle iletişime geçmeye çalıştı. Başkan Trump mart ayında Beşar Esad ile doğrudan diyalog kurmak için bir mektup yazdı" ifadesini kullandı.

Daha önce konuyla ilgili ABD basınına göre, Trump, Suriye hükümetinden ABD vatandaşını bulmaya yardımcı olmasını istedi. Trump ise “Benim yönetimimde yurtdışında kaybolan Amerikalıların kurtarılıp geri getirilmesininden daha öncelikli bir konu yok. Tice ailesinin yanındayız ve Austin’i eve getirene kadar durmayacağız” açıklamasında bulunmuştu.

39 yaşındaki gazeteci Tice, 14 Ağustos 2012’de Şam yakınlarındaki bir kontrol noktasında gözaltına alındıktan sonra ortadan kaybolduğunda AFP, McClatchy News, The Washington Post, CBS ve diğer haber kuruluşlarında serbest çalışan bir foto muhabiriydi. 

Kaybolduğunda 31 yaşında olan Tice, bir ay sonra bir videoda kimliği belirsiz silahlı bir adamın yanında gözü kapalı bir şekilde göründü. O zamandan beri akibeti hakkında herhangi bir bilgi edinilemedi.