image

PeyamaKurd - Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dağlık Karabağ'da devam eden askeri çatışmalardan ciddi kaygı duyduklarını belirtti.  

Görüşme ile ilgili açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı'na göre, Dağlık Karabağ'daki gerilimi etraflıca ele alan bakanlar, devam eden askeri çatışmalardan ciddi kaygı duyduklarını ve bölgedeki askeri faaliyetlerin derhal sonlandırılması gerektiğini dile getirdi.   

Görüşmede Çavuşoğlu ve Lavrov, farklı bölgelerdeki yasadışı silahlı grupların militanlarının çatışmalara dahil edilmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, Bakü ve Erivan'a siyasi ve diplomatik destek sunulması konusunda son derece dengeli adımlar atılmasına ihtiyaç olduğunu ifade etti.  

İki bakan, Dağlık Karabağ'daki sorunun çözüm sürecinin barışçıl zemine döndürülmesi amacıyla Rusya ve Türkiye tarafından gerçekleştirilen eylemleri sıkı biçimde koordine etmeye hazır olduklarına dikkat çekti.  

Rus bakan, Çavuşoğlu'na Rusya, ABD ve Fransa liderlerinin bugün yaptıkları ortak açıklama da dahil olmak üzere AGİT Minsk Grubu eş başkanları tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.