image

PeyamaKurd - ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu (USCIRF) Başkan Yardımcısı Nadine Maenza ile Komisyon üyesi Anurima Bhargava, ABD yönetimine Rojava Özerk Yönetimi ile ilişkilerini geliştirme çağrısında bulunurken Türkiye’ye de “Suriye’den çekilmesi için” baskı uygulamayı önerdi.

Nadine Maenza ve Komisyon üyesi Anurima Bhargava tarafından Newsweek’te kaleme alınan makalede, “Dünya pasif bir şekilde izledikçe, Türkiye şu anda bir kez daha kuzeydoğu Suriye’yi  (Rojava) işgal etmeye hazırlanıyor. ABD ve uluslararası toplumun Türkiye’nin Suriye’deki dini özgürlük üzerindeki eylemlerini (özellikle Ezidiler, Hıristiyanlar ve Kürtler) sonuçlarını dikkate almak ve çok geç olmadan harekete geçmek zorundadır” denildi. 

IŞİD’in “yıkıcı ve soykırımcı” saldırıları ile karşı karşıya kalan Ezidilerin bu defa da Suriye’de “bir NATO müttefikinin elinde” acı çektiğine dikkat çekilen yazıda, “Türk ordusu ve Türk destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), 2018’in başlarında Efrin’den başlayıp bu güne kadar devam ederek Kuzey Suriye’nin büyük bir kesimini işgal ederek diğer savunmasız azınlıklara karşı şiddet uyguladı” sözlerine yer verildi.

“Özerk Yönetim hedef haline getirildi” 

Yazıda sadece üç ay önce, Nisan 2020’de Basufan köyündeki Ezidi türbesinin ÖSO grubu tarafından yerle bir edildiğine ve Ezidilerin yüzde 80’inin bölgesini terk etmek zorunda kaldığı bilgisine yer verildi. ABD Uluslararası Din Özgürlükler Komisyonu’nun (USCIRF) 10 Haziran’da Rojava’daki koşulları rapor şeklinde beyan ettiğine dikkat çekilen yazıda, Türkiye destekli ÖSO gruplarının “Rojava’da tam bir etnik, dini ve demografik yıkım sürdürdükleri” ve böylece “insani suçlar” işledikleri belirtildi.

Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) ve ABD’nin yardımıyla Rojava Özerk Yönetimi idaresi altında IŞİD’e karşı savaşta 11 bin kayıp vererek savaştığı bilgisine yer verilen makalede, Türkiye’nin Özerk Yönetimi hedef haline getirdiği ifade edildi.

“ABD, Türkiye’nin sınır ötesi operasyonlarının sadece Kürt muhaliflerini tehdit etmediği gerçeğini açıkça tanımalı” denilen yazıda, “Bu durum Suriye’nin kuzeydoğusunda dini özgürlük için açık ve mevcut bir tehlikeyi temsil ediyor. Trump yönetimi dini özgürlüğü açık bir dış politika önceliği haline getirdi; Suriye’nin kuzeydoğusunda dini özgürlüğü korumak bu önceliği uygulamaya koymak için çok önemlidir” ifadeleri yer aldı.

“Özerk Yönetimi meşru ve yerel bir yönetim olarak kabul edin” 

Trump yönetimine, Rojava Özerk Yönetimi’ni “meşru, yerel bir yönetim olarak kabul edip yaptırımlardan muaf tutarak ilişkilerini geliştirmeye çağran USCIRF Başkan Yardımcısı Nadine Maenza ve Komisyon üyesi Anurima Bhargava, ortak makalede şu sözlere yer verdi:

“Bu durum daha önce var olan ABD ile SDG arasındaki ortaklığı tamamlayacaktır. ABD ayrıca, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254’üncü kararına göre, ‘Suriye’deki çatışmayı sona erdirmek için çatışmaların ardından Suriye ile ilgili tüm müzakerelere Özerk Yönetim'in dahil edilmesini talep etmelidir. Buna ek olarak, ABD, özellikle Suriye’nin kuzeydoğusundaki varlığının yol açabileceği feci sonuçları göz önüne alarak Türkiye’yi Suriye’den çekilmesi için bir zaman çizelgesi belirlemeye zorlamalıdır.”