image

PeyamaKurd - Başbakan Mesrur Barzani başkanlığında toplanan Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu’nda, hükümetin kadınların haklarını koruma ve kadına yönelik şiddetle mücadele ilkelerine bağlı olduğu belirtildi. 

Kabine toplantısında Başbakan Mesrur Barzani, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü dolayısıyla, hükümetin kadınların haklarını korumaya ve kadınlara yönelik şiddeti bitirmeye bağlı olduğunu ifade etti. 

Irak’ta kabul edilen ‘Borçlanma Yasası’na tepki 

Geçtiğimiz günler Kovid-19 salgının nedeniyle hayatını kaybeden Erbil Valisi Firset Sofi’nin vefatı dolayısıyla tekrar yakınlarına başsağlığı dileğinde bulunulan toplantıda, yaşamını yitiren tüm vatandaşlar için de başsağlığı dilendi. 

Toplantının ana gündemi olarka Irak hükümetiyle olan ilişkilerin yanı sıra, Irak Parlamentosu’nda kabul edilen ve Kürdistan Bölgesi’ni ekonomik açıdan olumsuz yönde etkileyen Borçlanma Yasası masaya yatırıldı. 

Başbakan Barzani, Irak hükümetiyle köklü bir çözüme varmak için Kürdistan Bölgesi hükümetinin her türlü çabayı gösterdiğini belirterek, müzakerelerin devam ettiğini ve Kürdistan Bölgesi hükümetinin hiçbir şekilde Kürdistan halkının anayasal ve mali haklarından taviz vermeyeceğini dile getirdi. 

“Bütçenin gönderilmemesi, halkın meşru hakkının ihlalidir” 

Toplantıda Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi bütçe payının gönderilmesinin gecikmesinin Kürdistan halkının meşru hakkının ihlali olduğunu kaydetti. 

Ayrıca Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu’nun 2020 yılındaki geçmiş ayların bütçesinin gönderilmesi için Irak hükümetine resmi talepte bulunmasının kararlaştırıldığı toplantıda, BM Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis Plasschaert’e BMGK’daki konuşmasında Kürdistan Bölgesi’ndeki memurların haklarını savunmasından ötürü teşekkür edildi. 

Öte yandan toplantıda, BM ve Uluslararası toplumun, Erbil ile Bağdat hükümetleri arasında köklü çözüme varılması için devreye girmesi gerektiği belirtilerek, bütçe ve memurların maaşları gibi konuların siyasi sorunlara karıştırılmaması gerektiği vurgulandı.