image

PeyamaKurd - Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) 74’üncü kuruluş yıldönümü ve Başkan Mesud Barzani’nin doğum günü dolayısıyla yayımladığı bir mesaj yayımlayan Başbakan Mesrur Barzani, “Bu zorlu süreci atlatabilmek için her şeyden önce birlik ve beraberliğin sağlaması ve tüm tarafların sorumluluk üstlenmesi gerekir” ifadesini kullandı. 

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, KDP’nin 74’üncü kuruluş yıldönümü ve Başkan Mesud Barzani’nin doğum günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 

Başbakan Barzani mesajında, “KDP ve Barzani, Kürdistan halkının meşru haklarının sembolü olmuştur. KDP’nin 74’üncü kuruluş yıldönümü ve Ulusal Başkan Sayın Mesud Barzani’nin doğum günü vesilesiyle direnişçi ve ulusal davaya gönül vermiş tüm Kürdistanlılar ile partinin kadro, üye ve taraftarlarını kutluyorum” dedi. 

“Ulusun babası Ölümsüz Barzani...” 

Başbakan, KDP’nin Kürdistan halkının kurtuluş mücadelesinde oynadığı role vurgu yaparak, KDP’nin kuruluşuna öncülük eden Ölümsüz Barzani’yi anarak “Ulusun babası Ölümsüz Barzani’nin öncülüğünde kurulan KDP, özgürlük mücadelesinde Kürdistan’da direniş ve milli ruhun yeniden dirilmesinde önemli bir rol oynamıştır” sözlerine yer verdi. 

Yayımlanan mesajında KDP’nin tüm Kürdistan parçaları ve Orta Doğu’da özgürlük mücadeleleri için yıkılmaz iradesiyle bir örnek olduğunu vurgulayan Başbakan Barzani şu ifadelere yer verdi: 

“Bundan dolayı düşmanlarımız önce KDP’yi hedef almıştır. Partimiz, Kürdistan’ın dünya siyasi haritasında yer alması için diğer partiler ile birlikte direniş mücadelesini sürdürmektedir.” 

“Tüm bileşenlerle kardeşçe yaşama zemini oluştu” 

Mesrur Barzani, Başkan Barzani’nin ulusal bir önder olarak hem cephede hem de diplomasi alanında Kürdistan halkının iradesinin başarıya ulaşmasını sağladığını belirterek şu sözleri kullandı: 

“Başkan Barzani, Kürdistan halkının tüm bileşenleriyle beraber ve kardeşçe yaşamasının zeminini yaratmış ve halkımızın meşru haklarını elde etmesi için umudunu her zaman canlı tutmasını sağlamıştır.” 

“Kürdistan’da birlik ve beraberlik sağlanmalı” 

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Kürdistan Bölgesi ve bölgede yaşanan zorlu sürece dikkat çeken Mesrur Barzani şu mesajlara yer verdi: 

“Bu zorlu süreci atlatabilmek için her şeyden önce Kürdistan’da birlik ve beraberlik sağlanmalı ve tüm siyasi taraflar sorumluluk üstlenmeli. Tüm sorunların diyalog ve barışçıl yollarla çözülmesini umuyorum. 

Bu vesileyle; özellikle onurlu şehit aileleri, Enfal ve kimyasal saldırılara uğrayanlar ile halkımızın siyasi tutuklularının yakınlarını kutluyorum. 

Başkan Barzani’ye uzun bir yaşam dilerken, halkımızın onun önderliğinde tüm haklarını elde etmesini umut ediyorum.”