image

PeyamaKurd - Başkan Mesut Barzani, “Bo Mêjû” (Tarih için) isimli kitabında Peşmerge’nin Sihêladaki kahramanlık ve başarı destanından bahsediyor.

Bugün Şii Haşdi Şabi milisleri, Irak Güvenlik Güçleri, Hizbullah ve İranlı milislerin Pêşxabur’u ele geçirmek için saldırıya geçtiği ve Sihêla’da Peşmerge’nin kahramanca direnişi sonucu yenilgiye uğratılmasının 3’üncü yıldönümü.

Başkan Barzani’nin kaleme aldığı  “Bo Mêjû” isimli kitabında Sihêla ve Mehmûdiye’de Peşmerge’nin yiğitliği ve canı pahasına Kürdistan topraklarını savunma destanın bahsediyor.  

O dönem Kürdistan Bölgesi Başkanı görevinde olan Peşmerge Genel Komutanı Başkan Barzani, kitabın 117’inci sayfasında o gün hakkında şunları yazıyor: “26 Ekim 2017 tarihinde Irak ile Haşdi Şabi güçleri, İran milisleri ve Lübnan Hizbullah güçlerinin desteği İranlı komutan Seyid Muhtar (o savaşta yaralanmıştı) komutasında Pêşxabur’u ele geçirmek için Sihêla ve Mehmûdiye cephesindeki Peşmerge mevzilerine saldırdı. Ancak büyük bir yenilgiye uğradılar.”

Başkan Barzani, kitabında Sihêla savaşını Kürdistan halkının yeni tarihinde en büyük “yiğitlik destanı” olarak tanımlıyor ve düşmanın yenilgiye uğratılması ile sürecin değiştiğini ve görüşmelerin başladığına işaret ediyor.

Başkan Barzani yaşanan zafer ardından yapılan görüşmelere ilişkin şu cümleleri yazıyor: “Abadi(o dönemin Irak Başbakanı) o kadar mağrur ve burnu havalardaydı ki, bizimle siyasi diyaloğa yanaşmıyordu. O yenilgiden sonra askeri teknik timlerin birlikte bir görüşme yapmasını talep etti.”

Başkan Barzani, görüşmelere Irak güvenlik güçlerinin yanı sıra İran Devrim Muhafızları ve Lübnan Hizbullah temsilcilerinin katıldığını  ve Irak ordusunun İran ile Hizbullah’ın iradesi ve talimatıyla hareket ettiğinin altını çiziyor. Başkan Barzani, bu durumun o dönem Irak’ı yöneten Abadi’nin ve Irak’ın egemenlik hakkında en büyük hakaret olduğunu belirterek, “Çünkü görüşmede  son talimatları ve nihayi kararlarıyabancılar veriyorlardı. Bu yüzden Kürdistan Bölgesi Yönetimi, görüşmelerden çekilme kararı aldı” ifadelerini kullanıyor.

 

BasNews