image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Sağlık Bakanı Saman Berzenci, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili çalışan tüm sağlık personeli ile doktorların kıdemlerinin yükseltileceğini belirtti.

Saman Berzenci açıklamasında, Başbakan Mesur Barzani’ye teşekkür ederek, hükümetin sağlık çalışanlarına ve doktorlara destekte bulunduğunu söyleyerek, bu konuda teşvik edici adımlar atıldığını dile getirdi.

Salgında hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Sağlık Bakanı, vatandaşların alınan tedbirlere uyması gerektiğini belirterek, “Bu, sizin ve Kürdistan halkının yararınadır” sözlerine yer verdi.

“4 bin hasta hala tedavi görüyor” 

Berzenci, şimdiye kadar Sağlık Bakanlığı ekiplerinden 350 kişinin Koronavirüse yakalandığı bilgisini paylaşarak, çok sayıda hastanın iyileştiğini belirtti.

Sağlık Bakanı Berzenci, 4 binden fazla hastanın da hala tedavi gördüğünü ifade ederek, “Burada iki şey çok önemli: Biri sosyal mesafe, diğeri ise maske kullanımıdır. Koronavirüsü umursamayanlar için bu hastalık çok tehlikelidir” ifadesini kullandı.

Öte yandan açıklamasının devamında, Kürdistan Bölgesi Koronavirüsle Mücadele Yüksek Komisyonu’nun sağlık uyarılarıyla ilgili yeni bir kampanya başlattığını söyleyen Berzenci, hükümetin salgınla mücadele kapsamında yardımlarına devam edeceğini vurguladı.