image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi ile Irak Hükümeti arasındaki sorunlara dikkat çeken İngiltere’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Vekili James Roscoe, Erbil ile Bağdat’a kaynaklar ve gelir paylaşımı konusunda uzun vadeli anlaşma yapmaları çağrısı yaptı.

İngiltere’nin BM Daimi Temsilci Vekili James Roscoe, Irak gündemi ile toplanan BMGK toplantısında, Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki son gelişmelere değindi.

BM Temsilcisi açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Birleşik Krallık, Irak hükümeti ile Kürdistan Bölgesi Hükümeti ilişkilerinin gelişmesinden memnun. Özellikle de Ninova vilayetine bağlı Şengal’le ilgili anlaşma, binlerce Ezidi’nin evlerine dönmesini sağlayacaktır."

"Erbil ve Bağdat, ekonomiyi birlikte kalkındırmalı"

İngiltere'nin Temsilcisi Roscoe açıklamalarında, silahlı grupların, söz konusu anlaşmanın uygulanması için işbirliği yapması gerektiğine değinerek, “Aynı zamanda Irak hükümeti ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti de birlikte hizmet sunma ve ekonomiyi kalkındırmada birlikte çalışmalıdır” sözlerini kullandı.

Ayrıca BM Temsilcisi açıklamalarının sonunda, kaynaklar ve gelir paylaşımı konusunda uzun vadeli anlaşma yapmaları için Erbil ve Bağdat yönetimlerine çağrıda bulundu.