image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi ile Irak yönetimi arasındaki sorunların köklü bir şekilde çözülmesi gerektiğini vurgulayan Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert, Kürdistan Bölgesi memurlarının maaşının siyasi konulara alet edilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti. 

BM Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) video konferans yöntemiyle bağlanarak, Kürdistan Bölgesi memurlarının maaşlarının siyasi meselelere alet edilmemesi gerektiğini ve bu sorunun en kısa sürede çözülmesi gerektiğine dikkat çekti. 

“Irak’ın istikrar kilidi Erbil-Bağdat’ın olumlu ilişkisidir” 

Bu duruma tepki gösteren BM Temsilcisi, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların köklü bir şekilde çözüme kavuşmadığı sürece her iki hükümet arasında sorunların şimdiki durumdan daha iyi olmayacağına işaret ederek, Erbil ile Bağdat arasındaki olumlu ilişkilerin tüm Irak’ın istikrarının kilidi olduğunu kaydetti. 

Kürdistan Bölgesi’nde tepkiye yol açan Irak Parlamentosu’nda Borçlanma Yasası’nın kabul edilmesinin Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkilerin ne kadar gevşek olduğunu gösterdiğini belirten BM Temsilcisi, Kürdistan Bölgesi’ndeki memurların aynı zamanda Irak memurları olduğunu ve konunun kısa sürede çözüme kavuşması gerektiğini vurguladı. 

“Şengal maddelerinin tamamı uygulanmalı” 

Jeanine Hennis-Plasschaert, BMGK’daki konuşmasında, geçtiğimiz 15 yılda anlaşmaya varmak için tüm fırsatların kaybedildiğini dile getirerek şu açıklamalara yer verdi: 

“Ancak şimdi en kısa sürede anlaşmaya varılmalı. Federal sistem nasıldır, nasıl çalışılır ve bu sistem nasıl ilerletilir. Ekim ayının başında Erbil ile Bağdat arasındaki en zor anlaşma imzalandı. Bu iyi bir anlaşma ve tüm Şengalliler için kentlerini onarmaları ve yaşamlarını kurmaları konusunda kolaylık sağlıyor. Genel hizmetler iyileştirilecek, yani Şengallilerin evlerine dönebilir. Bu önemli anlaşmanın imzalanması ilk adımdır.” 

Ayrıca BM Temsilcisi son olarak geçtiğimiz hafta Musul’da Şengalli temsilcilerle bir araya geldiğini hatırlatarak anlaşmanın tüm maddelerinin uygulanması çağrısında bulundu.