image

PeyamaKurd - Rojava’daki Özerk Yönetim’in göçmenlerle ilgili çıkardığı yasayı eleştiren Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Hukuk Bürosu Üyesi Rıdvan Sido, bunun geriye dönük bir uygulama ve insan haklarına aykırı olduğunu söyledi.

Demokratik Birlik Partisi'ne (PYD) bağlı Özerk Yönetim, “Kimliği Belirsiz Kişilerin Mülkiyetinin Korunması ve Yönetimi” hakkında bir yasa tasarısı hazırladı. Tasarıya göre birinci ve ikinci sınıf akrabası olmayan göçmenlerin mülklerine el konulabilecek.

Konuyla ilgili K24’ün sorularına yanıt veren ENKS'li Rıdvan Sido, bunun geriye dönük bir uygulama olduğunu ifade ederek, “Bu yasa, üçüncü ve dördüncü derece göçmenleri içermeliydi” dedi. 

Söz konusu yasanın uluslararası devletlerin prensiplerine ve insan haklarına aykırı olduğundan söz eden Rıdvan Sido, şunları dile getirdi:

“Bu yasa aynı zamanda Özerk Yönetim’in imzaladığı Sosyal Sözleşme ve Mutabakat Belgesi’ne de aykırıdır. Bu durumda, Sosyal Sözleşme’ye aykırı yasalar iptal edilmelidir. Bununla beraber bu yasa, Sosyal Sözleşme’ye aykırı olan daha önceki herhangi bir yasayı da geçersiz kılmaktadır.”