image

PeyamaKurd - Musul’da Peşmerge Güçleri, Irak ordusu ve Haşdi Şabi’nin IŞİD’e karşı aynı cephede savaştığını ifade eden Haşdi Şabi Heyeti Başkanı Falih Feyyaz, Erbil ile Bağdat’ın anlaşması gerektiğini dile getirdi.

Bir oturumda değerlendirmede bulunan Haşdi Şabi Heyeti Başkanı Falih Feyyaz, “Musul’da Peşmerge Güçleri, Irak ordusu ve Haşdi Şabi, IŞİD’e karşı aynı cephede savaştı ve bu Irak’taki en güçlü birliktelikti, bunun artması gerekir” açıklamasında bulundu.

"Erbil-Bağdat'ın anlaşması için çaba harcamalıyız"

Feyyaz açıklamasında terör örgütü IŞİD’in Irak ve bölge için en büyük tehdit olduğunu belirterek, tüm tarafların kendi vatanlarını birlikte koruduğunu kaydetti.

Haşdi Şabi Başkanı açıklamasında, “2017’de Erbil ile Bağdat arasında bazı olumsuz olaylar yaşandı” diyerek, “Ancak bugüne bakmalıyız. Tüm tarafların hakları korunarak Erbil ve Bağdat’ın anlaşmaya varması için çaba harcamalıyız” sözlerine yer verdi.

Ayrıca Feyyaz değerlendirmesinde, bir tarafın gizli ajandasının diğerine karşı uygulamasının kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, “Ulusal bir proje etrfında Kürdistanlı kardeşlerimizle anlaşma sağlanmalı, bölünmeye karşı durup birliğe saygı duymalyız” açıklamasında bulundu.