image

PeyamaKurd - Hollanda Savunma Bakanlığı, Erbil Uluslararası Havalimanı’nın güvenliğini sağlamak üzere Kürdistan Bölgesi’ne 100 ila 150 askerin gönderileceğini belirtti.

Hollanda Savunma Bakanlığı, Hollanda ve ABD güçlerinin birlikte şahıs ve araçları koruyacağını belirterek, ilk Hollandalı askeri birliğin Ocak ayı başında Erbil’e ulaşacağının ön görüldüğünü ifade etti.

Hollanda Savunma Bakanlığı dün yaptığı açıklamalarda terör örgütü IŞİD ile Mücadele Uluslararası Koalisyonu’nun silahli kürt güçlerinin eğitimini tamamladıktan sonraki görevinin bölgedeki askeri yetkililere danışmanlık yapmak olduğunu açıkladı.

Bakanlık bu görevin önümüzdeki yıllarda Hollanda komutasında olacağını ve amaçlarının, Irak’ın uzun vadede IŞİD ile mücadele olduğunu ifade etti.

“Mesrur Barzani, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile görüşmüştü”

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani 9 Kasım’da Hollanda’nın Lahey kentinde Başbakan Mark Rutte ile bir araya gelmişti.

Bu görüşmede Kürdistan Bölgesi ile Hollanda ilişkilerinin geliştirilmesi ele alınırken, Rutte; terörle mücadele, ekonomik kalkınma, tarım ve yatırımların teşviki konusunda Kürdistan Bölgesi’ne destek vereceklerini ifade etmişti.