image

PeyamaKurd - Irak’tan Ekim ayından beri süren gösteri ve protestolara ilişkin Kürdistan Bölgesi Sağlık Bakanlığından açıklamada geldi. 

Bakanlık açıklamasında, Irak’ın orta ve güney illerinde devam eden gösterilerde yaralananları tedavi etmeye hazır olduklarını duyurdu. 

Açıklamada bulunan Kürdistan Bölgesi Sağlık Bakanlığı, tüm Kürdistan Bölgesi hastanelerinin yaralıları “almaya ve tedavi etmeye” hazır olduğu ifade edildi. 

Öte yandan açıklamasında gösterilerin barışçıl bir tarzda yapılması çağrısında bulunarak, şiddet mağdurların acil şifa dileğinde bulundu. 

Ülkede sosyal medya üzerinden yapılan çağrılar üzerine başkent Bağdat başta olmak üzere ülkenin orta ve güney kesimlerinde Şii nüfusun yaşadığı vilayetlerde 1 Ekim'den itibaren hükümet karşıtı gösteriler başladı. Ağırlıkla Şii nüfusun yer aldığı protestolara, Sünni nüfustan kitlesel bir katılım olmadı. 

Göstericiler ilk etapta işsizlik, yolsuzluk ve temel hizmetlerin sunulmaması gibi sebeplerle sokağa çıkarken, bu talepler ilerleyen günlerde ülkedeki tüm siyasi elitin devlet yönetiminden elini çekmesi, başbakan dahil tüm kabinenin istifası ve hizipçilik üzerine kurulu siyasi sistemin lağvedilmesine dönüştü.