image

PeyamaKurd - Terör örgütü IŞİD’in, Kürdistan dışında kalan Kürdistani Bölgeler olan Dubiz, Pırde ve Şıwan da faaliyetlerini arttırdığı belirtildi. 

Kürdistani bölgelerden Kerkük’ün Domelan Dağı ve Pırde kentlerinde merkezine yakın noktalarda faaliyet gösteren IŞİD, son bir haftada Irak güvenlik güçlerine 6 saldırı gerçekleştirdi. 

Terör örgütü IŞİD, Peşmerge Güçleri’nin çekilmesinin ardından Domelan yükseklikleri kendi merkezi haline getirdi. Kürdistan basınına açıklamada bulunan Peşmerge Güçleri Pırde Kuvvetleri Komutanı Nuri Heme Ali, “Daha önce IŞİD’li olanlar gelerek, ağa ve büyük ailelere yaslandılar. Daha sonra Heşdi Eşayiri saflarına geçtiler. Gündüz Iraklı güçlerle hareket ediyorlar, gece de IŞİD ile birlikte hareket ediyorlar. Çünkü onlar gözlemcilik yapmazsa IŞİD nasıl ana yol üzerinde Iraklı güçlere saldırı düzenleyebiliyor” ifadesini kullandı.

Öte yandan ise Kerkük’ün kuzey, güney ve batısında faaliyetlerini arttıran IŞİD, bu ay içerisinde Irak güvenlik güçlerine yönelik 10 saldırı gerçekleştirdi. IŞİD’in saldırılarında 23 Irak güvenlik gücü hayatını kaybetti.