image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi'nde reform sürecinin devam ettiğini dile getiren Peşmerge Bakanı Şoreş İsmail, Peşmerge'yi birleşik ve modern bir ulusal güç haline getirmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Peşmerge Bakanı Şoreş İsmail, bakanlık bünyesinde reform sürecinin devam ettiğini belirterek, Peşmerge Güçleri’ndeki terfiler için bir video-mesaj yayınladı.

Başkan ve Başbakan'a teşekkür

Bakan İsmail, terfi edilen Peşmergeleri kutlayarak, “Subaylarımızın terfi zamanları gelmişti. Terfiler bilimsel kaideler göz önünde tutularak yapıldı. Kürdistan Bölgesi Başkanı ve Başbakan’a teşekkür ediyoruz” sözlerine yer verdi.

Peşmerge Bakanı İsmail, bakanlık bünyesinde reform sürecinin devam ettiğini dile getirerek, hiçbir tarafın sürece olumsuz bakmadığını ve reform konusunda bir uzlaşma olduğunu kaydetti.

"Reformlara devam edeceğiz"

Değerlendirmesinde, reform sürecinde iyi bir aşamada olduklarını ifade eden Bakan İsmail, “Reformlara devam edeceğiz. Olumlu sonuçlar alıyoruz. Uluslararası Koalisyon ve Kürdistan halkının görüşlerine başvurmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

İsmail, bakanlık olarak takım ruhuyla hareket ettiklerini belirterek, Peşmerge Güçleri’ni tek çatı altında toplanmış, birleşik ve modern bir ulusal güç haline getirmeye yönelik çabalarını sürdüreceklerini vurguladı.

"İlişkilerimizi güçlendirmek için uğraşıyoruz"

Bakan İsmail, Irak ordusuyla olan ikili ilişkilere de dikkat çekerek şunları dile getirdi:

“İlişkilerimizi güçlendirmek için uğraşıyoruz. Güvenliğin sağlanması için koordiasyona ihtiyaç var. Özelllikle Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerde."

Videodaki açıklamasında, Peşmerge’nin Kürdistani bölgelerde olmamasıyla birlikte IŞİD’in yeniden canlandığını kaydeden İsmail, IŞİD’in geniş bir alanda hareketlilik içerisinde olduğunu ifade etti.

Ayrıca Bakan İsmail, Peşmerge’nin Kürdistani bölgelerde olmamasının yasaların uygulanmamasına neden olduğunu da sözlerine ekledi.