image

PeyamaKurd Toronto Üniversitesi, Yakın ve Orta Doğu Medeniyetleri Bölümü’nde üniversite öğrencilerine yönelik Kürt Dili ve Edebiyatına Giriş kursu veriyor.

Kanada'da bulunan Üniversite, 4 Mayıs ve 15 Haziran tarihleri arasında Kürt Dili Edebiyatına Giriş dersleri verileceğini açıkladı.

Söz konusu Yakın ve Orta Doğu Medeniyetleri Bölümü’nde Kürt Dili ve Edebiyatına Giriş dersleri Rojhılatlı Prof. Jaffer Sheyholislami tarafından verileceği belirtildi.

Kürdistan basınına açıklamada bulunan Prof. Jaffer Sheyholislami, Kürt Dili ve Edebiyatına Giriş kursunun üniversite yönetimi tarafından başlatıldığını ve derslerin İngilizce verileceğini dile getirdi.

Açıklamasında kurs ile ilgili gelişmeleri ele alan Jaffer Sheyholislami, “Toronto Üniversitesi yönetimi, 2018 yılında Kürt yazar Amir Hassanpour'u anmak için üniversitede düzenlenen konferans ve bu yıl Mart ayında düzenlenen Kürt Araştırmaları konferansında Kürt ve Kürdistan'la ilgili konulara ilginin yüksek olduğunu görünce bana davetiye göndererek misafir akademisyen olarak Kürt Dili ve Edebiyatı kursu düzenlememi istedi” sözlerine yer verdi.

Prof. Sheyholislami, sursun bir sefere mahsus olarak düzenlendiğini belirterek, kursa ilginin fazla olması durumunda üniversite yönetiminin Kürt Dili ve Edebiyatı kurslarını devam ettireceğini belirtti.

Kanada'da ilk kez bir üniversitenin böyle bir kurs düzenlediğini kaydeden Sheyholislami, “Toronto Üniversitesi dünyanın en ünlü üniversiteleri arasında yer alıyor. Kursun başarılı olması çok önemli. Kursun başarılı olması durumunda yeni kurslar da düzenlenecek. Kürt Araştırmaları programları da başlatılabilinir. Ama üniversite yönetimi talep ve ilginin fazla olmasına önem gösteriyor" ifadesini kullandı.