image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Hükümeti Bakanlar Kurulu, toplantıda Kürdistan Bölgesi İdaresinde olmayan Kürdistani bölgelerdeki durumu değerlendirdi. 

Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu, Başbakan Mesrur Barzani başkanlığında toplandı. 

Başbakan Mesrur Barzani başkanlığında Kürdistan Bölgesi idaresi dışındaki Kürdistani bölgelerin durumunun masaya yatırıldığı toplantıda, İçişleri Bakanı Reber Ahmed ve Kürdistani Bölgeler Bakanı Halid Şivani tarafından söz konusu bölgelerin durumuyla ilgili Irak hükümetiyle müzakerelerin başlaması hakkında sunumlar gerçekleştirildi.

“140’ıncı maddenin uygulanması için ciddi çalışma gerekli” 

Kabine toplantısında Kürdistani bölgelerle ilgili plan Bakanlar Kurulu tarafından onaylanırken, planın uygulanması için bir komisyon kurulmasına karar verildi. 

Toplantıda yakın zamanda konuyla ilgili görüşmelerde bulunmak üzere Bağdat’a gidilmesinin karara bağlandığı ve Irak Anayasası’nın 140’ıncı maddesinin uygulanması için ciddi çalışılması gerektiği belirtildi.

Irak ile yapılan görüşmelerde Kürdistani bölgeler ve toprak konusunun 9’uncu kabinenin öncelikli işleri arasında olduğunun vurgulandığı toplantıda, Bağdat hükümetiyle yaşanan anlaşmazlığın sadece bütçe ve enerji alanında olmadığına dikkat çekildi.

Bağdat’a Kürdistan bütçesine ilişkin çağrı 

Kürdistan Bölgesi'ne ait bütçe konusunun de gündeme geldiği Bakanlar Kurulu’nda, memurların mali haklarıyla ilgili sıkıntıların giderilmesinin kabinenin öncelikli işleri arasında olduğu belirtilerek, Bağdat’ın en kısa sürede Kürdistan Bölgesi’nin bütçe payını göndermesi için çağrıda bulunuldu. 

ABD’de vefat eden Kuveyt Emirine taziye 

Toplantıda Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın yaşamını yitirmesi de gündeme gelirken, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Kuveyt halkı ve emirlik ailesine taziyelerini ilettiği kaydedildi.

Bakanlar Kurulu mesajında Kuveyt Emiri’nin Kürdistan Bölgesi’yle dostluk ilişkilerinin olduğuna işaret etti.

Kovid-19 salgını tedbirlerine uyulması çağrısı 

Bakanların sunum yaptığı toplantıda Bağdat’taki büyükelçilikler ve diplomatik temsilciliklerin korunmasının önemine vurgu yapılırken, Irak’ta istikrarın korunmasının önemli olduğu ve Irak’taki durumun çöküşünün Irak halkı ve Kürdistan halkının çıkarlarına aykırı olduğu vurgulandı.

Diğer taraftan, toplantıda Kürdistan Bölgesi’nde yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı ölüm ve vakaların yükselmeye devam ettiğini hatırlatan Başbakan Mesrur Barzani, resmi kurumların yanı sıra halkın virüsle mücadele tedbirlerine bağlı olması çağrısında bulundu.