image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi, biri PKK tarafından planlanan, birden fazla saldırı hazırlığının etkili soruşturma neticesinde boşa çıkarıldığını duyurdu.

Güvenlik Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre, Kürdistan Bölgesi asayiş güçleri, geçtiğimiz günlerde bazı provokatif saldırıları önleyerek, terör gruplarıyla ilintili çok sayıda kişiyi yakaladı.

Asayiş, polis, istihbarat ve Anti Terör biriminin düzenlediği ortak operasyonda, biri PKK tarafından planlanan iki saldırının,  son anda önlendiği belirtildi. Saldırının planlayıcılarından bazılarının Irak dışındaki kişilerle ve bazı Avrupa vatandaşlarıyla bağlantılı olduğu kaydedildi.

Terör saldırılarıyla hedeflenecek olan kişi ve tarafların bilgilendirildiği ve gerekli önlemlerin alındığı belirtilen açıklamada, Kürdistan Bölgesi’ndeki diplomat ve yabancı iş sahiplerinin güvenliğinin sağlandığı vurgulandı.

Açıklamada şu detaylar paylaşıldı:

“Yapılan araştırma ve soruşturma sonucunda Kürdistan Bölgesi polis ve asayiş güçleri planla bağlantılı bazı kişileri gözaltına almıştır. Interpol’dan da yardım alınarak uluslararası ortaklarımızla birlikte planda dahli bulunan diğer kişiler yakalanmıştır.

İlk dosyada kapsamında gözaltına alınan 12 şüphelinin PKK bağlantılı olduğu ortaya çıkarıldı. Ayrıca Avrupa’da ikamet eden ve bağlantıları tespit edilen bazı kişilerin de Erbil’de bir konsolosluğa saldırı, diplomatlara yönelik suikast hazırlığı ve yabancı özel şirketlere saldırı planladığı ortaya çıkarıldı. Bununla birlikte Kürdistan Bölgesi’nde faaliyet yürüten Batılı ülkeler ile dünya çapındaki marka ve şirketlere yönelik saldırı girişimleri de tespit edilmiştir. Asayiş güçlerinin söz konusu grubu 4 aydan fazla takibi sonucu birçok kişinin can güvenliği sağlanarak birçok şüpheli yakalanmıştır. Bu kişilerden ikisi Suriye vatandaşıdır. Şüpheliler, 2003 tarihli 31 Sayılı Yasanın 1’inci Maddesine göre yargılanacaktır.